Среда, 08.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ОСМИНА ФИНАЛА ФУДБАЛСКЕ ЛИГЕ ШАМПИОНА

Повратак спектакла

У данашњем првом мечу Интера и Порта „црно-плави” могу опет да почну пут ка врху, истина уз финансијску кризу и најаву скорашњег доласка новог власника, али са Николом Барелом и Лаутаром Мартинезом у нападу
Повратак спектакла
Усталио се у првој постави Порта: репрезентативац Србије Марко Грујић (Фото EPA-EFE/Antonio Pedro Santos)

На Апенинима респектују Порто и због елиминације Роме 2019. и Јувентуса 2021. у осмини финала Лиге шампиона и прошлосезонског скора са Миланом који је завршио на последњој позицији групе, прича се и о неопходности да се Интер фокусира на италијанско првенство да не би измакао пласман за следећу сезону елитног европског надметања и финансијску добит (15 кола пре краја, први од пет екипа које се боре за три визе, поред Наполијеве).

Али, на стадиону „Ђузепе Меаца” данас играју „црно-плави” који су последњи клупски првак Европе из Италије (2010) и до двомеча са Портом дошли поред Барселоне.

„После освајања Барселоне, Николо Барела је показао, овде Интер поново почиње. Он је лидер, који вуче екипу, када је добро и када је лоше. Лига шампиона је и за проучавање, може бити да ће разбијати формацију противничких везиста, евентуално са улогом офанзивног везног играча”, пише „Газета дело спорт” издвајајући 26-годишњака из Каљарија који би требало да носи домаће, са Лаутаром Мартинезом испред у шпицу (могућ старт и Едина Џека, овај трио је по офанзивном доприносу статистички најпродуктивнији за Интер у Серији А ове сезоне).

Милански „Ил Ђорнале” је ових дана донео вест да је пред Интером врло брзо промена власника, могућа и за пар седмица, иако је кинески „Сунинг холдингс” месецима одбијао написе да продаје клуб. Преговори са америчким инвеститором су одмакли, а цена би требало да се креће до 1,2 милијарде евра колико је амерички „Ред бирд” издвојио за фудбалски клуб Милан.

Милијарду евра би требало да се обезбеди за нови милански стадион, недалеко од садашњег који је домаћи за оба клупска великана, али објекти су за сада део приче о старом сјају италијанског фудбала (овај као и већина других није у власништву клубова као што јесу стадиони Јувентуса, Удинезеа, Аталанте, Сасуола). Данас је нови спектакл на „Меаци”, стадиону који је од доласка тренера Симонеа Инзагија 2021. највећа тврђава Серије А (23 победе), уз само шест дозвољених голова ове сезоне (30 бодова, осам више од Роме која је капитулирала на пет мечева).

„Фудбал зависи од квалитета спектакла”, речи су председника Интера Ђузепеа Мароте. „Када га нема, нећете на стадион. Исто је са фудбалом, филмом и театром. Када је ту осећање које повезује, гледалац ће издвојити новац да дође. Вера у клуб је догма, прави обожавалац ће бити уз екипу и када не игра Лигу шампиона него само Серију А. Ипак, више је оних који хоће да виде спектакл.”

Последњих година, Серија А је дошла до половине клубова са власништвом из иностранства, углавном САД. Али, прошле сезоне, на чело Серије А није дошао финансијски маг, него шеф кабинета министра културе Италије. Лоренцо Казини (из Рима, 46), који је недавно рекао да власници клубова не би требало да јуре профит за пар сезона, а радио је на великим пројектима спектакуларне италијанске културе. Један је ревитализација културног наслеђа и туризма из прошле деценије, други је покретање новог националног музејског система, трећи руковођење једним од најугледнијих музеја уметности Уфици из Фиренце итд.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.