Да ли је пила из проклете чаше?
Судбина руске тинејџерке уметничке клизачице Камиле Валиеве је на танком леду. Светска антидопинг агенција Вада уложила је жалбу Међународном суду за спортску арбитражу (ЦАС), у случају руске тинејџерке уметничке клизачице Камиле Валиеве, након што је истрага у њеној земљи утврдила да није крива ни за један допинг прекршај. Вада захтева четворогодишњу забрану за ову 16-годишњакињу и поништење свих њених резултата од датума када је наводно узимала забрањене супстанце.
Валиева је била позитивна на забрањену супстанцу триметазидин на руском националном првенству у децембру 2021. године, али резултати су објављени тек прошлог фебруара, дан након што је са четвороструким скоковима значајно помогла свом тиму, који је представљао Олимпијски комитет Русије, да освоји екипно злато на Олимпијским играма у Пекингу. Али дан после победе Руса, из лабораторије у Стокхолму стигла је вест да је децембарски узорак петнаестогодишње девојчице позитиван.
У своју одбрану Камил Валиева навела је да је позитиван тест резултат тога што је пила воду из чаше из које је пио њен деда који пије таблете за срце.
Истрага руске антидопинг агенције потврдила је да је Валиева пала на допинг тесту, али уз додатак да тинејџерка не сноси никакву кривицу.
Упркос позитивном тесту ЦАС је дозволила Валијевој да настави са наступом у Пекингу, јер се њен случај сматра изузетним околностима. Валиева је била фаворит за злато и у појединачној конкуренцији, али је на крају пала на четврто место, јер је направила превише грешила у слободном програму.
Због допинга (да је резултат био познат на време) уопште није требало да учествује на Играма, али је зелено светло у појединачној конкуренцији добила захваљујући томе што је имала само 15 година па није могла да одговара као одрасла особа, преноси Дело.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


