Хероина мирних протеста
Аунг Сан Су Ћи, заточена лидерка мјанмарске опозиције, поново је у жижи светске јавности. Иако још од 2003. у кућном притвору, 62-годишња челница Националне лиге за демократију (НЛД) несумњиво је кључна личност у протесту будистичких монаха у Мјанмару (некадашња Бурма), најмасовнијем у последње две деценије, откад је владајући војни режим у демонстрацијама побио 3.000 грађана и студената. Повод за овај најновији бунт, који је почео средином августа, било је вишеструко, неоправдано повећање цене енергената, али су врло брзо у први план истакнути и политички захтеви –један од њих је било и ослобађање Аунг Сан Су Ћи, предводнице великих демонстрација из 1988.
Крхку али непоколебљиву ћерку Аунг Сана, човека који је преговорима успео да се избори за независност Бурме од Велике Британије, данас многи у свету сматрају највећом хероином мирних протеста и савременом иконом демократије. За њене сиромашне обесправљене сународнике, она је симбол наде и мирног, истрајног отпора. Храброст, пожртвованост, неисцрпна енергија и трпељивост Аунг Сан Су Ћи досад су били небројено пута стављени на искушење у држави којом већ 45 година чврстом руком управља војна хунта, и где су слобода, демократија и економско благостање само пароле које улицама проносе демонстранти. Најновији изазов је како убедити генерале на власти да прекину насиље над демонстрантима и пристану на преговоре.
Најтврђи орах је вођа хунте, генерал Тан Шве, који је најодговорнији за насилни обрачун са учесницима мирног протеста у Јангону (некадашњем Рангуну, престоници Бурме) и другим мјанмарским градовима: он је наредио хапшење сад већ више од 1.000 монаха, присталица опозиције и побуњених грађана, рације у будистичке манастире, увео полицијски час и послао војску да сузавцем и батинама растерује демонстранте. Исход је 11 убијених будистичких монаха и цивила (међу којима и један јапански фоторепортер), мада незваничне процене страних посматрача, засноване на сведочењима очевидаца, тврде да број жртава вишеструко надмашује званично признате цифре. Тан Шве је много пута показао мржњу према својој будистичкој противници, а сад тражи од Су Ћи да одустане од кампање за демократију и позивања међународне заједнице да уведе санкције мјанмарском режиму. То је поручио и у разговору са специјалним изаслаником УН Ибрахимом Гамбаријем, који се у Мјанмару, где је упућен да убеди хунту на прекид насиље према демократима, сусрео и са Аунг Сан Су Ћи, несуђеном мјанмарском премијерком.
Њена партија НЛД је, наиме, 1990. године победила на парламентарним изборима, али јој генерали нису дозволили да преузме власт, већ су опозиционе лидере послали у затвор. Су Ћи је понуђено да напусти земљу, уместо да оде у затвор, али Гандијева следбеница, присталица мирољубивог отпора, на то није пристала. Ипак није одустала ни од борбе. Не оружјем, већ речима. У једном од својих најпознатијих говора, "Слобода од страха", она поручује: "Није моћ та која корумпира, већ страх. Страх од губитка власти квари оне који је држе у својим рукама, а страх да ће она бити употребљена да их казни квари поданике те власти". Аунг Сан Су Ћи, будиста и филозоф, доктор политичких наука, школована је у Оксфорду и Лондону, мајка је двојице синова, и култна личност свих продемократских збивања у Мајнмару у последњих двадесетак година. Њена безрезервна посвећеност мирном, слободном и демократском развоју земље донела јој је не само љубав и поштовање земљака, већ и целе међународне јавности. Добила је Нобелову награду за мир и европску награду за унапређење демократије "Сахаров".Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


