Среда, 01.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ДВАДЕСЕТ ДЕВЕТО КОЛО КОШАРКАШКЕ ЕВРОЛИГЕ

Звезда десеткована у Блауграни

„Црвено-бели” излазе на мегдан Барселони (20.30 часова) без Лазића, Добрића и највероватније Недовића. – Основни задатак је да се скине притисак и подигне форма за завршницу у АБА лиги
Звезда десеткована у Блауграни
(Фото EPA-EFE/ANDREJ CUKIC)

Са џаком проблема на леђима кошаркаши Црвене звезде излазе на мегдан једном од фаворита за титулу. Шест кола пре краја без шанси су да изборе плеј-оф, уз то су изгубили у дербију (читај у Загребу против Цибоне) прво место у АБА лиги и највероватније предност домаћег терена у финалу доигравања. На све то надовезале су се повреде, па ће против Барселоне (20.30 часова) тренер Душко Ивановић морати да изведе састав без капитена Лазића, Добрића и највероватније Недовића.

И у потпуно другачијим околностима, за „црвено-беле” би излазак на паркет Блаугране био један од највећих изазова. Имају негативан скор са двоструким прваком Европе (11-2), никада нису славили у гостима, а изгубили су осам последњих дуела. Две једине победе биле су у Београду, 2016, под командом Дејана Радоњића и годину дана касније када је тим предводио Душан Алимпијевић. У првом сурету сезоне, Каталонци су славили са 99:94, али потпуно незаслужено. После заостатка од 15 поена, у последњој четвртини домаћини су дошли на плус 12, па изгубили у продужетку. Екстра пет минута за шпански тим изборио је Миротић „тројком” уз звук сирене, али пре шута је нагазио аут линију. То је касније потврдила и Евролига, али судије Лотермозер, Могулкоч и Халико, свакако су присталицама „црвено-белих” остале у не баш лепом сећању.

Упркос чињеници да има најскупљи и по оцени стручњака најмоћнији тим у неколико последњих сезона, Барселона се мучи да обезбеди једну од четири позиције у плеј-офу које дају предност домаћег терена. О томе сведоче чак десет пораза, променљива форма и све гласније приче да ће тренер Јасекавичијус морати да пакује кофере уколико коначно не подигне пехар. Звезду дочекује после пораза против Олимпијакоса и Фенербахчеа, али апсолутни је фаворит. Шта рећи о тиму који има чак седам играча са НБА искуством (Саторански, Лапровитола, Хигинс, Миротић, Абринес, Весели и Тоби), а приде и Калинића, Кјурика, Да Силву, Јокубаитиса и Шанлија.

Без обзира на све, за Зведине играча долазак у Барслеону нема туристички карактер. Сезона улази у финиш, а главни задатак је подизање форме за најважније дуеле у АБА лиги. Много отворених питања за тренера Ивановића, посебно након два пораза (Панатинаикос и Партизан) после великих преокрета. Где се изгубио онај ратнички тимски дух с краја прошле године, да ли је Кампацо „угушио” Вилдозу, шта се дешава с Холандом и много још тога.

– Било која утакмица у Евролиги, а посебно против Барселоне, представља довољан мотив да се одигра добро. Изгубили смо две утакмице на два потпуно различита начина. Нисмо у доброј ситуацији. Огњен Добрић не може да путује, видећемо за Немању Недовића. Сви остали су добро. Наравно, Бранко Лазић је већ дуго ван строја – рекао је Ивановић.

У првом мечу у Београду истакли су се Недовић и Петрушев са по 24 поена и Митровић са 18, али Звезда је „страдала” у шуту за три поена. Погодила је само три из 20 покушаја (15 одсто), док играчи Барселоне чак 17 из 29 (59 одсто, Саторански пет, Абринес четири). Дистанца ће, ипак, бити само једна од претњи у Блауграни. Тако моћном саставу у свим линијама може једино да се парира врхунском тимском игром у оба правца током 40 минута. Најважније је да се играчи растерете, одиграју без притиска и полако спремају за најважнији део сезоне, а то је одбрана титуле у регионалној лиги.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.