Четвртак, 04.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Куртију пада рејтинг, а расте агресивност

Могући радикални потези премијера привремених институција Приштине угрозили би дијалог са Београдом
Куртију пада рејтинг, а расте агресивност
(Фото: EPA/ EFE/ Valdrin Xhemaj)

Једина способност владе Албина Куртија јесте да производи кризе, он је више усредсређен на то него на решавање проблема, оценио је потпредседник Алијансе за будућност Косова (АБК) Пал Лекај. Ову његову недавну оцену потврђују и резултати истраживања УНДП-а, према којима је подршка Куртију опала за 15 одсто. У мају 2021. године имао је подршку од 59,5 одсто, а у новембру прошле године пала је на 44,9 одсто, преноси „Косово онлајн”. Подсетимо, на последњим ванредним парламентарним изборима Самоопредељење је освојило 50,28 одсто гласова.

Оно што премијеру привремених приштинских институција такође не иде наруку јесте чињеница да је ДПК „преживела” одлазак Тачија и Веселија у Хаг, а како поједини аналитичари оцењују, ДСК се вратио у политичку игру. Ако се ово узме у обзир, требало би очекивати радикалне и екстремне потезе Куртија. Све би могло да укаже на то да ће април бити веома изазован месец и за косметске Србе и за власт у Београду. Од 21. априла, како је Курти својевремено најавио, „на Косову неће бити коришћене друге регистарске таблице осим РКС”. А ванредни локални избори на северу КиМ заказани су за 23. април, након што су Срби напустили привремене институције у четири општине на северу и не намеравају да се у њих врате док не буде формирана Заједница српских општина. Српска листа је саопштила да неће учествовати на овим изборима.

За све то време, специјалне јединице Росу, под командом Приштине, континуирано застрашују и тероришу српско становништво јужно и северно од Ибра. А Курти не одступа од става да не формира ЗСО. Да би отежао преговарачку позицију Београда, настоји и да регрутује поједине албанске политичке представнике с југа централне Србије како би заговарали идеју о формирању тзв. заједнице албанских општина и подгревали причу о нелегалном референдуму из 1992. године.

Председник Матице Албанаца Србије Демо Бериша оцењује за „Политику” да пад Куртијевог рејтинга није изненађење. Подсећа да је на смањење подршке бирача утицало и то што је покрет Самоопредељење напустио један од кључних људи, Хаки Абази, који је у актеулном сазиву владе био председник скупштинског одбора за спољну политику. Може се очекивати појачан екстремизам, јер како сликовито објашњава, „рањена звер је увек опаснија”. „У овој години имали смо мањи број инцидената, али они су по тежини много опаснији (рањавања и хапшења) од оних који су се десили прошле године”, каже Бериша. Подсећа и да се 95 српских припадника из претходног сазива косовске полицијске службе налази под истрагом, а наводни разлози су – од тероризма до насиља у породици.

На један перфидан начин покушава да изврши притисак на Србе, истиче Бериша, и додаје да су полицајци који су ухапшени под сумњом за ратне злочине у косовској полицијској служби радили не мање од 10 година. „Имао је прилику да провери све ово што им сада ставља на терет. То је један од начина да смањи број припадника старе структуре. Довољно је да постоје две особе које ће рећи да је неко криминалац или терориста да би тај неко био затворен”, истиче Бериша.

Директор Центра за друштвену стабилност Огњен Карановић наводи за наш лист да је све што Курти чини у последњих неколико година и месеци, попут отпора ЗСО, насилних терористичких акција његових тзв. специјалних снага посебно на северу КиМ, великим делом у служби очувања пољуљаног рејтинга. „Свестан је да је добио изборе у импозантном проценту у албанском политичком телу због својих сепаратистичких, али пре свега анахроних ставова. Када говоримо о односу према српском народу, према држави Србији, према бриселском дијалогу, све што је он обећавао, испоставило се да није испунио”, истиче Карановић.

Оцењује и да се премијер привремених институција у Приштини бесмислено опире ЗСО и да уколико колективни Запад изврши притисак на њега или неку будућу администрацију, онда ће бити формирана ЗСО. Подсећа да је Курти обећао да ће променити албанско друштво, да ће га ослободити од корупције и криминала, а да у томе није успео, нити је предузео икакве мере. Оцењује и да је његов углед у САД пољуљан. „Економска ситуација на КиМ је катастрофална, социјална слика је поразна. Он је успео у одређеној мери и да тзв. владу коју води удаљи од позиције САД. Све то препознају сада албански бирачи: то је био параван како би се он одржао на власти, након што је неславно ’слетео’ с места премијера након што је на њега извршио утицај Ричард Гренел”, наводи наш саговорник.

Каже да се може очекивати радикализација корака Куртијеве тзв. владе јер то је једини начин на који он, али и други албански политичари на КиМ могу да мобилишу своје политичко тело пред неке наредне ванредне или редовне изборе. Карановић истиче да Курти нема шта да понуди када је реч о социјалној и економској политици. „Може да радикализује приступ дијалогу с Београдом и да ту покуша да врати рејтинг колико год је то могуће”, оцењује Огњен Карановић.

Саговорници „Политике” подсећају да се на локалним изборима, одржаним 2021. године на КиМ, показало да Самоопредељење лоше стоји код бирачког тела. Карановић сматра да је тај процес неповратан и да га једино може успорити насиље над Србима и Куртијев покушај да заврши своју давнашњу мисао – да искорени српски национални идентитет с КиМ, што би га можда одржало на власти, што му неће проћи, јер Србија то неће дозволити.

Бериша указује да је дошао тренутак да Курти положи рачун пред члановима свог покрета зато их је преварио у предизборној кампањи. Борба против криминала је била кључна флоскула, каже, а Курти покушава да преузме комплетну власт, што је немогуће, имајући у виду како су прошли поменути локални избори. Подсећа и да је у овом тренутку економија најслабија карика поред слабог спољнополитичког утицаја. У току су и отпризнавања једнострано проглашене независности Косова, а нема нових признања.

Карановић оцењује да ће Приштина покушати да злоупотреби рок за регистарске таблице и организацију ванредних локалних избора на КиМ. Тему регистарских ознака, подсећа он, Приштина је већ злоупотребила до те мере да је претио оружани сукоб. Подсећа да је Курти тада прилично изгубио и да је остао поражен јер се ништа у том погледу није променило у односу на решења која су постојала месецима и годинама пре тога. Свестан је да је пред великим ризиком, а гаранције да ће успети нема без обзира на то што ће колективни Запад до краја подржавати лажну државу као своје чедо.

„То не значи да би они Куртију дозволили да дестабилизује политичке прилике до крајњих граница или да то произведе немире на КиМ или да доведе до још неких тежих последица. То њима није у интересу у овом тренутку и мислим да ће покушати у томе да га ограниче. Он је свестан да у тој ситуацији нема шта да изгуби јер ако не предузме радикалне кораке, изоставља могућност да поново мобилише своје политичко тело”, закључује Карановић и додаје да верује да ће Курти ипак радикализовати своју позицију.

Заштитници у Немачкој и Великој Британији

Уколико је колективном Западу заиста стало до стабилности на западном Балкану, они морају да смене Албина Куртија, а пре тога да га сузбију у његовим покушајима, сматра Огњен Карановић. „Ако он нађе заштитнике, а налазио их је до сада у Немачкој и Великој Британији, и они остану доследни у тим својим позицијама, онда ће он предузети радикалне кораке. Ту је онда непознаница како ће реаговати САД”, наводи он и додаје да колективни Запад мора показати виши степен разумевања за српску позицију.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Родион
… ко би рекао да је пада рејтинга, а раст агресивности, толико заразно…

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.