Субота, 06.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дрецун: У Охриду постигнут напредак, избегнуте замке европског предлога

Дрецун: У Охриду постигнут напредак, избегнуте замке европског предлога
(Фото: Танјуг)

Председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је данас да је постизањем плана имплементације у преговорима Београд и Приштине избегнута опасност да Београд на било који начин призна лажну државу Косово и да буде сагласан са њеним чланством у УН.

С друге стране, рекао је Дрецун за ТВ Пинк, избегнуто је да Београд буде проглашен кривцем за одбијање плана и да према Србији Запад предузме одређене казнене мере.

„Француско-немачки предлог који је касније преименован у европски план пун је замки, јер је излазио из оквира статусне неутралности и третирао је Косово као државу. Тражио је од Србије да се сагласи са тим да своју јужну покрајину третира као државу, као међународни правни субјекат и да се не противи њеном чланство у међународним организацијама укључујући и УН. Такође, тражило се признање, у почетку де факто, а затим и де јуре”, навео је Дрецун.

Он је оценио да на тим основама не може да се постигне споразум, а посебно не да буде дугорочно одржив. Истиче да је постојао и притисак из Приштине која је одбијала формирање ЗСО и која је инсистирала да у споразуму буде клаузула о обавезном међусобном признању.

„Када се све то сагледа, постигнут је напредак у Охриду, пре свега схваћено је да је потребно да се формира институционални оквир за заштиту српског народа преко ЗСО, или како је то у евопском плану наведено преко самоуправе за Србе, а с обзиром да је референца на раније постигнутим споразумима то је ЗСО”, констатовао је Дрецун.

Нагласио је да је Приштини сада знатно умањена могућност да Србију држи као таоца због своје политике намерног блокирања дијалога када је у питању напредак ка ЕУ.

„То је сада одвојено, оцењиваће се засебно напредак Београда и Приштине”, напоменуо је Дрецун. Он је истакао да не може да буде постигнут споразум на основу европског плана јер он предвиђа тзв. Косово као државу, што је за Србију неприхватљиво, као и чланство у УН, и зато је, како је рекао, председник Александар Вучић то одбио и јасно рекао да о томе не може да се разговара.

„Коначно је и на Западу схваћено да Београд то неће прихватити, али можемо да разговарамо о другим тачкама споразума, јер га нисмо одбили у потпуности. О свему осталом може да се разговара. Ми желимо добре односе са Приштином. Јесмо спремни за нормализацију односа, али постоје црвене линије”, поручио је Дрецун. Додао је да у плану имплементације нема Косова као независне државе, нема принципа територијалног интегритета и суверенитета Косова.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

baš tako postignut je napredak
Kosovo je još bliže svom cilju
Trifun
Samo lagano i strpljivo. I sto je najvaznije: Ne odmazimo svojoj drzavi,ako nam nije po volji aktuelna vlast. Vlasti se menjaju,a drzava ostaje..Objektivno "Kosovo" nije nista "bliže svom cilju" nego sto je bilo. Naprotiv! Srbija je jasno i glasno iznela stav: Nema priznanja "Kosova" i nema saglasnosti za prijem "Kosova" u UN. Taj stav su uvazili i posrednici (EU i SAD), pa vise i ne govore o "medjusobnom priznanju",nego o "normalizaciji odnosa"..Za objektivne posmatrace, razlika je drasticna..
Dragan Pik-lon
Daj boze da iz Drecunovih usta stigne i u bozje usi.Nesmemo zaboraviti-Prvo skociti pa reci hop.Ima mnogo cega sto zavisi i od ekstremiste Kurtija i njegovih sponzora........!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.