Петак, 12.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ко ће убудуће да продаје ЕПС-ову струју

Предлог Министарства енергетике да се производња и продаја електричне енергије раздвоје погодује уласку крупног капитала што би било лоше за потрошаче пре свега због цене киловата
Ко ће убудуће да продаје ЕПС-ову струју
(Фото / Д.Јевремовић)

Неслагање Министарства рударства и енергетике (МРЕ) и надлежних у „Електропривреди Србије” (ЕПС) о начину на који треба извршити статусне промене како би ово јавно предузеће прешло у акционарско друштво могло би да добије епилог у понедељак 3. априла на новој ванредној седници Надзорног одбора (НО) ЕПС-а.

До неподударања ставова између ресорног министарства и НО ЕПС-а дошло је почетком прошле недеље када је министарство упознало чланове НО са својим, новим предлогом о статусу фирме. Како се сазнаје представници Надзорног одбора били су више него затечени јер су увидом у нацрте установили да се они драстично разликују од нацрта који су раније усаглашени и поднети влади крајем прошле године. Оно што је чланове посебно изненадило јесте то да је министарство овај предлог донело без икаквог знања и консултација са надлежнима из ЕПС-а, те да садржи правно неутемељена и потенцијално ризична решење по будуће пословање овог јавног предузећа.

Представници Научног савета ЕПС-а који су се огласили овим поводом сматрају да би спровођење планираних корака угрозило шири друштвени интерес и да га треба обуставити. Уместо тога треба уважити ставове струке као и негативне последице по ЕПС. Предлог Министарства енергетике да се одвоји производња од трговине струје је, према њиховом мишљењу, неприхватљива јер је јавно снабдевање делатност од општег интереса што треба и да остане. Све друго би погодовало само уласку крупног капитала што би било лоше за потрошаче – домаћинства и привреду – поготово када је реч о цени електричне енергије. Због свега тога се инсистира да се предузму мере да се јавни интерес ни на који начин не ставља у службу утицајних инвеститора. Посебно је опасно уколико би се дозволило да се продаја односно трговина струјом одвоји од производње. Тиме би се аутоматски отворио простор за неког другог ко би трговао ЕПС-овом струјом што би довело до прекида опоравка овог јавног предузећа.

Чланови НО били су изненађени и предлогом да скупштина АД ЕПС има само једног члана и да то буде управо министарка енергетике. Како се сазнаје ни овај предлог не може да добије сагласност чак ни у случају када би тај један члан био стручак.

Истичу потребу да се умање свеукупни утицаји политике, интересних група и приватног капитала на питање струке, а наочито они утицаји на електроенергетику коју су се до сада поклази штетним.

Правници који су проучили предлоге МРЕ закључили су да нису у складу са Законом о јавним предузећима па их чланови НО ЕПС-а не могу прихватити и доставити влади. Што се тиче предложене измене односно раздвајања производње и трговине струјом, став правника је да се јавно предузеће оснива да би обављало делатност од општег интереса што су у овом случају производња и продаја струје

Коментари18
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бранислав Станојловић
Струја није ЕПС-ова већ произвођачка!
geras
baš lepo, biće još jedna fiksna stavka !
StiviBee
Sta rade cuta i opozicija.....
nikola andric
Posrednici ili intermedijeri su iskljuceni u direktnoj prodaji preko interneta. Stari obicaj ''podeljenog sveta'' je bio : proizvodjac- uvoznik i prodavaoc u vrstu 30% dohotka za svakoga. U Japanu ih ima jos vise. U ekonomoskoj teoriji nazvan ''merkantilizam''. U EU su cene struje i ogreva postale problematicne ali se previdelo da se 50% cene sastoje od dazbina posrednika. Sa proizvodnjom nemaju nikakve veza ali podizu cene za ''automatsko'' uskljadjivanje sa inflacijom. Kao opstinske dazbine.
Dobrosav
"...да се производња и продаја електричне енергије раздвоје погодује уласку крупног капитала ..." Stalno se brka socijalni aspekt sa onim pravnim. Namerno ili iz neukosti, u oba slucaja ide se u blato. Nije tacno da je na (uredjenom) zapadu razdvojena proizvodnja od prodaje ako se radi o nacionalizovanom energetskom sistemu. Samo u slucajevima privatne proizvodnje moze da se pojavi drugi privatnik koji prodaje ali to je stvar ugovora izmedju tih privatnika i nije za javnu raspravu...

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.