Српска митологија као инспирација
Друга епизода друге сезоне „Калканских кругова” по сценарију Ђорђа Милосављевића наставља да плете мистериозну причу из тајанственог и недокучивог Забрана, који у свој понор повлачи све јунаке ове фантастичне серије.
У разговору са професором и сценаристом Ђорђем Милосављевићем покушали смо да сазнамо које митолошке приче из српске традиције су му послужиле као инспирација и како се снашао у жанру фантастике будући да знамо да је наклоњенији трилерима.
– Веома су блиски жанрови у чијим оквирима сам писао сценарио за „Калканске кругове”, то је нешто између фолклорне фантастике, хорора и трилера. То су као жанровска браћа. Митолошки свет ми је још ближи јер је наш и припада српској традицији и фолклору, а њиме су се бавили многи наши умни људи. Како год га назвали – српски, шумадијски, београдски фолклор. И у том смислу сам се осећао комотно, лепо је писати за овакве ликове и овакво окружење. А што се тиче саме фантастике, највише сам се ослоњао, као и у неким пређашњим радовима, на Веселина Чајкановића... Цитирао сам и Вука Стефановића Караџића што је такође занимљиво јер се појављују неке појаве у својим двосмисленостима – да ли је стварност или, пак, није стварност. То су појаве из наше митологије које не бих помињао јер ако се открију, открићемо и радњу серије. Те приче су документоване, оне су део нашег митолошког искуства, српске традиције и ми се трудимо да направимо и фантастичну, али и породичну причу, из нашег угла.
Забран добија нову чуварку
Крај бунара на коме Дејан ради, Миона налази документа непознате жене. На Велиборово запрепашћење, у Дол је стигла и Магдалена, његова бивша жена, која жели да преузме старатељство над Петром. У разговору са самозваним професором Петровићем, Миона сазнаје да Забран треба да добије своју нову чуварку.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


