Тежак пут до нове владе Бугарске
Специјално за „Политику”
Софија – Пети парламентарни избори у Бугарској за две године нису донели разрешење на политичкој сцени. Коалиција „ГЕРБ – Савез демократских снага”, коју предводе Бојко Борисов и Румен Христов, добила је на ванредним изборима одржаним у недељу највећу подршку бирача, показују подаци Централне изборне комисије, која је обрадила 99,58 одсто гласачких листића. Овај савез је освојио 26,54 одсто гласова. Коалиција „Настављамо промену – Демократска Бугарска” Кирила Петкова и Христа Иванова врло је близу с 24,61 процентом. И код трећепласираних и четвртопласираних разлика је мала. На трећем месту је Вазраждане са 14,19 одсто, а Покрет за права и слободе – одмах иза њих са 13,55 одсто. Бугарска социјалистичка партија сакупила је 8,96 одсто гласова, а странка Има такав народ, коју предводи бугарски ТВ водитељ Слави Трифонов, шеста је политичка снага са заступљеношћу у 49. Народној скупштини и добила је 4,12 одсто. То практично значи да ће се поново тешко доћи до договора о формирању нове владе.
Обрађени су сви листићи са изборних места у иностранству. Најбољи резултат остварио је Покрет за права и слободе са 36,75 одсто гласова, следи коалиција „Настављамо промену – Демократска Бугарска”, која је освојила 26,76 одсто гласова. На трећем месту је Вазраждане са 16,48 одсто. Следи коалиција „ГЕРБ – Савез демократских снага” са 8,32 одсто гласача. Према гласању Бугара у иностранству, Има такав народ је на петом месту са 5,12 одсто подршке.
Највећу подршку међу бугарским бирачима у Румунији и Србији имала је коалиција „Настављамо промену – Демократска Бугарска”. Она је прва у Димитровграду са 381 гласом, а победила је и у Београду и Нишу, док је у Босилеграду првим местом изненадила странка Бугарски успон са 102 гласа, а следи је „ГЕРБ – Савез демократских снага” са 86 гласова. Ипак, „ГЕРБ – Савез демократских снага” осваја највише гласова у Северној Македонији, иако губи у главном граду Скопљу, где је прва „Настављамо промену – Демократска Бугарска”. У Албанији поново побеђује „ГЕРБ – Савез демократских снага” са 40 гласова. У Турској, традиционално, победник и доминантна политичка снага је Покрет за права и слободе. Опцију „не подржавам никога” изабрало је 108.667 људи. Међу њима је највише младих жена – 60 одсто. Готово трећина свих оних који су означили ово поље су млађи од 30 година. То су људи с високим образовањем, становници главног града или великих регионалних центара, објаснили су социолози.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


