Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Критике нам нису нашкодиле

Критике нам нису нашкодиле
Са наступа на фестивалу „Туборг грин бит”: чланови британског састава „Asian Dub Foundation” (Фото Д. Ћирков)

Пре десетак дана, у оквиру фестивала „Туборг грин бит” београдска публика била је у прилици да поново види и чује британски бенд „Asian Dub Foundation”. Овај осмочлани састав, настао 1993. године, представио је током енергичног концерта овдашњој публици неколико песама са новог албума „Punkara”. Њихова свирка обележила је прво вече фестивала, а било им је веома жао што у Београду нису провели још који дан и упознали се са Келис, такође звездом „Туборг грин бита”, која је, по њиховом мишљењу, веома иновативна.

Неколико сати пред наступ чланови британског састава обишли су Калемегданску тврђаву и одвојили време за разговоре са новинарима београдских медија. У интервјуу за „Политику” Сан Џеј и Матрин Савале из овог састава говорили су о својим претходним наступима у Србији. „Asian Dub Foundation” су већ неколико пута били код нас, између осталог и на фестивалу „Егзит”, и сваки пут им је, како кажу, било лепо.– Нарочито ме лепа сећања везују за концерт на фестивалу „Егзит”. Ако по свету причате са људима о том фестивалу, сви га знају. Велики је фестивал и има историјско и политичко значење. Један је од најоригиналнијих фестивала у источној Европи. Добри бендови, позитивне вибрације, то су одлике „Егзита”.Нови албум „Punkara” биће, према речима чланова овог састава, објављен крајем септембра или почетком октобра у целом свету. Плочу ће објавити француска издавачка кућа „Naive”. Од самог почетка каријере групе француска публика и тржиште били су врло важни за „Asian Dub Foundation”, битнији него њихова родна Велика Британија.– Доста смо свирали по Француској. Енглеско тржиште и издавачке куће нису на почетку марили за нас, нису ни схватили колико смо велики. Французи су били заинтересованији за нас, имали смо бољи однос са њима и зато је било логично да потпишемо уговор за „Virgin France”. Чак је и један од првих концерата у нашој каријери био баш у Француској. Та земља је, на неки начин, наше плодно тло. Не свирамо тако често у Британији. Мала је то земља и нема много места на којима може да се свира. Али, 28. октобра имамо заказан концерт у „Кемден електрик болруму”, а до сада смо наступали и на фестивалима – „Гластонберију”, „Редингу”…На новом албуму који је, како кажу, софистициранији у односу на претходна издања, као гости се појављују Иги Поп и Јуџин Хац из састава „Гогољ бордело”.– Са Игијем смо се упознали у Хрватској. Налетели смо на њега у гардероби и рекао нам је да обожава нашу музику. Одраније смо имали идеју да снимимо своју верзију старе песме „Стуџиса” – „No Fun”. Послали смо му снимак и он нас је позвао телефоном и рекао да је сјајна. Наснимио је свој вокал и испало је одлично. Јуџин Хац гостује на нумери S.O.C.A која је бонус нумера. „Гогољ бордело” су веома узбудљиви уживо, имају тај цигански ритам и лепо је што су успешни.И данас, после шест година, подржавају одлуку колеге из бенда Џона Пендита који је 2002. одбио да прими признање MBE (The Most Excellent Order of the British Empire) од британске краљице Елизабете.– Он је тада рекао да не жели то признање због онога што она представља. Због „крвавих спортова”. Понудили су ту награду, али он је рекао: „Не!” И сви остали у бенду бисмо одбили да примимо MBE.Одувек су били познати по својој ангажованости у музици. Без длаке на језику бавили су се политичким и социјалним темама, неправдама… Кажу нам да је то за њих природна ствар.– За нас је то једнако важно као и дисање, сам живот. Писати о ономе што је реалност, о ономе што се дешава у овом тренутку је неопходност. Имамо песму на новом албуму која се зове „Super Power” у којој говоримо о томе како је Индија постала поприште за игру са нуклеарним наоружањем. Људи на селима пате, јер су малтене постали мете. Ту је и наш коментар на то што имамо толико оружаног криминала у Лондону. За нас је природно да будемо отворени према ономе што се дешава.Причају да, иако су их неки критиковали због оштрих ставова, то им није нашкодило. Ако говориш истину, говориш оно у шта верујеш, њихова је парола.– Људи се понекад плаше истине и не желе да је чују. Ми сматрамо да треба да се боримо за оно у шта верујемо, и идемо напред.После концерта у Београду, наступали су у Барселони, Берлину, а следе свирке у Швајцарској, Француској. Очекује их, како кажу, интензивна турнеја од краја октобра.– Понекад се уморимо од свих концерата. Када уђеш у штос, лако је, али када станеш, тада се осећаш баш уморно. Треба ти неко време да се вратиш у нормалу. Али, ипак, свирамо пред хиљадама људи и то је сјајан осећај. Ево, баш смо недавно били у Бугарској и публика нас је сјајно прихватила. У Јапану нам је увек добро, у Шпанији, Француској. Свуда је реакција публике одлична. Оно што нас увек изненађује јесте то како публика зна текстове свих нових песама. Али, Интернет је чудо. Драго нам је што даунлоудују нашу музику, међутим, ипак се надамо да ће купити наш нови албум у продавници.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.