Субота, 11.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Курти отима имовину и провоцира сукобе

Јединство које имамо са нашим народом у намери да сачувамо оно што је наше биће јаче од сваке противправне намере Приштине, каже Славко Симић
Курти отима имовину и провоцира сукобе
Срби с транспарентом у Абрашком лугу (Фото Б. Радомировић)

Косовска Митровица – Новим законом Албин Курти жели да легализује и своје такозване војне базе, полицијске објекте и прогласи их јавним интересом, с тим што има у плану да отме, а самим тим и легализује и шири потез земље који води до таквих објеката, упозорава за „Политику” потпредседник Српске листе Славко Симић. „Јединство које имамо са нашим народом у намери да сачувамо оно што је наше биће јаче од сваке противправне намере Приштине, а јединствен и миран отпор биће одговор на сваки противправни и насилни покушај Приштине да присваја туђу земљу”, каже Симић уз закључак да је „Приштина узурпирала српску земљу, али је никада неће одузети и присвојити”.

На овај начин потпредседник Српске листе коментарише то што су привремене приштинске власти покренуле процедуру за доношење закона о експропријацији српског земљишта на северу Космета и потпуно занемариле тужбе које је правни тим у име оштећених Срба упутио косовском правосуђу. Ова мера могла би да проузрокује нове тензије и сукоб у том делу Космета. Наиме од средине прошле године Приштина на челу са премијером привремених институција Албином Куртијем бесправно је одузела више од десет хектара земље у Зубином Потоку, у делу званом Бранково брдо и нелегално је проширила полицијске базе у Брњаку за потребе специјалне јединице косовске полиције – Росу. У општини Звечан у децембру нелегално је поставила пункт Росу, које са дугим цевима даноноћно претресају возила. Уз све то почетком фебруара ове године Приштина је започела, па прекинула радове на отетој земљи у општини Лепосавић, у селима Засеље и Дрен, планирајући да на 83 хектара изгради полицијску, а према многим тумачењима и војну базу.

Такође, надомак административног прелаза Јариње, у делу где се до пре десет година налазио стари пункт, односно прелаз, приштинска привремена администрација нелегално је на српској земљи подигла базу специјалне јединице косовске полиције уз утврђење од бетонских блокова, а заузела је и брдо изнад полицијске базе где је некада била „мини-база” француског Кфора, где су постављени рефлектори и надзорне камере. У плану Куртија, који отимачину назива „потребама од јавног значаја”, јесте да изгради и базу у чисто албанском селу Кошутову, у општини Лепосавић, где се већ налази хелиодром Кфора. На том месту су се својевремено, одмах после 1999. године обучавали припадници ОВК, односно АНА (Албанска национална армија), коју је тадашњи шеф Унмика на Космету Михаел Штајнер, због дизања у ваздух надвожњака у месту Балабан, у општини Звечан 2003. године, прогласио терористичком.

Поводом закона који је у процедури директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић у саопштењу које је достављено „Политици” истакао је да Приштина „дословно жели да легализује отимачину земље на северу Косова и да на њој граде војне и полицијске базе”. Навео је да „буквално било који српски објекат или земљу у коју Курти упери прст, власти у Приштини могу прогласити ’јавним интересом’ и на том месту градити нелегалне полицијске и војне базе за своје специјалне јединице”.

Најновију одлуку Куртија оштро је осудио и Славко Симић рекавши за наш лист да „Курти у тајности припрема нови антисрпски закон о експропријацији земље, отварајући пут за легализацију отимања земље српских домаћина на северу Космета”. „Приштина несумњиво на терену спрема ново правно насиље које је директно уперено против опстанка српског народа. Планира да отме земљу српским домаћинима где би изградио војне и полицијске базе, а све то би да покрије некаквим наводним законом. Заједно са нашом државом Србијом, правним тимом Канцеларије за Косово и Метохију, невладиним сектором и нашим народом, политички представници Срба адресираће овај проблем на све релевантне међународне адресе. Веома је важно да пре свега међународна заједница реагује и да спречи да овакав противправни акт уђе у скупштинску процедуру. Дакле, неопходна је реакција међународног фактора како би се осујетила перфидна намера владе Албина Куртија”, каже Симић.

На наше питање како ће Срби да реагују ако Приштина поново крене са радовима у делу брда које се делом ослања на српска села Дрен и Засеље, које су обуставили након даноноћног дежурства Срба од почетка фебруара ове године, Симић каже: „Очигледна је намера Приштине да бруталним правним насиљем изазове сукобе и да покуша да се обрачуна са српским привредницима, пољопривредницима, лекарима, учитељима, професорима и свима који се противе отимачини српске земље у Лепосавићу и Зубином Потоку. Срби у Дрену ће одлучно, јединствено и мудро и на миран начин бранити своју дедовину, као што су то до сада и чинили. Њихов глас је чула комплетна међународна заједница, због чега је Курти и морао да обустави своје опасне планове. Сада видимо да жели да донесе нови закон којим би ту отимачину легализовао”.

Срби даноноћно дежурају у Абрашком лугу

У делу магистралног пута Косовска Митровица – Лепосавић и даље ка Јарињу, у делу званом Абрашки луг три месеца даноноћно дежурају Срби у намери да спрече Приштину да крене са изградњом полицијске базе на брду Ђоковац, где смо затекли тешке грађевинске машине у присуству великог броја припадника Росу, који су распоређени дуж целог овог брда. Такође, припадници Росу упадају и у село Засеље, које се наслања на насеље Лешак, а како су за „Политику” приликом посете селу казали мештани „телима ће да бране земљу од зуба наоружане Росу”, која своје оклопне џипове паркира на само десетак метара од њихових кућа.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

sada nebi bilo problema da je
na severu KiM ostala srpska policija i civilna samozaštita kao i institucije Srbije. Njihovim povlačenjem otvoren je prostor za kosovske policijske snage da zauzmu i sever
Перча Контраш
Нема проблема, сакупи 200-300 паметних и храбрих истомишљеника па правац север Косова и Метохије да замените српске полицајце. Где си био раније да спречиш њихово повлачење, јер "после битке сви су генерали"? Јер накнадна памет не вреди ништа, прошао воз кроз кукуруз!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.