Понедељак, 29.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Председник Вучић: Ово је напад на државу, разоружаћемо све, у свакој школи биће полицајац

Председник Вучић: Ово је напад на државу, разоружаћемо све, у свакој школи биће полицајац
Танјуг/Сава Радовановић

Председник Републике Србије Александар Вучић обратио се јавности у пристуству чланова Владе Републике Србије након масовног убиства код Младеновца.

Обраћање јавности почело је нешто пре 11 часова, из зграде Генералног секретаријата председника Републике.

Вучић је на почетку изјавио саучешће породицама страдалих у ОШ Владислав Рибникар и у Младеновцу и поручио им да смо заједно уједињени у болу и тузи.

- Ово је масовни злочиначки напад. Ово је напад на нашу земљу и сваки грађанин то осећа - рекао је он.

Вучић каже да су сви велики народи у сличним ситуацијама успевали да налазе разумна решења после трагедија.

- После убиства деце сви смо били у стању шока. Ми, који смо рационални као зомбији смо ходали 24 сата, тражећу мотив и разлог. Родитељи су забринути и уплашени, родитељ каже шаљем дете у школу морам да радим и очекујем да ту буде сигурно. Онда се појави психопата, монструм, ђаво и без трунке кајања убије. Морамо да умиримо родитеље, да урадимо све што можемо - рекао је Вучић.

Свака школа ће имати полицајца

Председник је најавио да ће држава предузети нове мере.

- Примићемо 1.200 полицајаца у наредних шест месеци и пребацити још 1.000 службеника у школе. У наредних годину дана обезбедићемо да увек у свакој школи буде полицајац. Желимо да обезбедимо нашу децу и родитеље да не брину. Тиме ћемо подићи сигурност за 99 одсто и за 80 одсто смањити вршњачко насиље, што је велика ствар јер они који туку слабије имају страх од ауторитета. То је за сигурност мајки јер нема мајке и баке која је спавала у последњих 48 сати. У Београду има 331 школа, 331 полицајац ће ту да седи - рекао је Вучић и додао да ће за остале мере бити потребно 25 милиона евра и да је тај новац обезбеђен.

Он је оценио да је масакр код Младеновца био терористички напад и да су специјалне јединице имале задатак да ухапсе или елиминишу нападача.

- Зликовац је ухапшен и он више неће видети белог дана. Неће изаћи из затвора - рекао је Вучић.

Разоружавање

Председник је рекао да ће Влада донети закључак којим се МУП-у налаже да хитно припреми измене и допуне Закона о оружу и муницији. 

- Сви који имају оружје, а ради се око 400.000 лица без ловачког наоружања, проћи ће ревизију и остаће око 30 до 40 хиљада људи. Разоружаћемо Србију, а казне ће бити драстичне. Па да видимо како ћете да набавите оружје. Ни то неће бити довољно, па и за то мало оружја што остане, биће предвиђене шестомесечне провере лица, са лекарским, психијатријским и другим прегледима, и када надлежне службе кажу, обавезан тест на психоактивне супстанце, најављен само 48 сати раније - најавио је Вучић. 

Како је навео МУП ће одмах издати мораторијум на издавање било каквог оружја у наредне две године, укључујући и ловачко оружје.

- Налаже се МУП-у да све особе које имају нелегално оружје предају у наредних месец дана предају то оружје, или ће уследити бруталне санкције и страшне последице - рекао је Вучић.

Коментари67
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Демос Кратеин
Школа је имала обезбеђење и њега је убица првог убио. Проблем је што проблематична деца и медиокритети имају своје канале на душевним мрежама и преко њих постају идоли деци. То је исто као да су пре 40 година криминалци имали свој ТВ канале и на њима причали о својим убиствима, крађама, тучама и сл. Али, друштвене мреже нико не сме забранити.
Vuk
Znaci dosli smo dotle da nam deca nisu sigurna u skolama vec mora policija da ih civa. U Srbiji setaju migranti, slobodno, ne zna se ni koliko, ni gde idu...ali deca pod pratnjom. Zakone samo prepisujete, primenjujete samo sto vam odgovara. Pa ste nas doveli do ovog stadijuma gde deca postrojavaju nastavnike, prijavljuju roditelje, ubijaju vrsnjake. Bravo...vrlo napredno. A o bogu da ne pricamo. Palite svece pod loptom, na ulici a niko nije pozvao ljude u crkvu na molitvu.
Анка
Школа и полицајац… То никако не иде заједно… Зар сте дотле стигли?
Marko Gavrilovic
Sestomesecne provere lekarske. On covek ili prica ovo u afektu, sto je neprofesionalno ili je skrenuo. Ko normalan ce ici na svakih 6 meseci lekaru, i ovako su guzve u ustanovama. Da nije upotrebljeno vatreno oruzje, mogli su biti baceni oni molotovljevi kokteli, isti ishod, ili kojekakve kiseline, gas, ili nesto trece. Bolje bi bilo omoguciti gradjanima da mogu da se brane u svojim domovima od ovakvih zlotvora, ako razoruzate sve krenuce po kucama. Uvedite naoruzane cuvare u skole.
Vasa
Ruzic i dalje u prvim redovima

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.