Политички протест скривен иза трагедије
Посланици група Уједињени, Народна странка, Зелено-леви клуб, Морамо-Заједно и Демократске странке најавили су протесте након што је прошла тродневна жалост у Србији проглашена због два масакра која су се догодила у само два дана у којима је животе изгубило седамнаест људи.
На протесте су позвали бројни симпатизери наведених политичких опција, али многи који у изласку на улице виде прилику за стварање нереда са циљем изазивања даљег насиља и остварења сопствених циљева.
Политички протест
Министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић је истакла да су догађаји који су се догодили претходних дана велики губитак за Србију.
- То је нешто што смо гледали у филмовима, што се дешавало у другим земљама. Сви смо остали без речи. Сви смо у Влади ходали као зомбији. Потпуно је свима јасно да за овако нешто не може да постоји разлог, рацио... Медији су одмах кренули да пишу неистине, подаци да је дете разведених родитеља, да је наставница погинула... - рекла је Дарија Кисић за ТВ Прва.
Кисићева је истакла да је тај протест искључиво политички мотивисан.
- Ово је политички протест. Видите реторику - навела је министарка Кисић.
Политичко лешинарење
Маркетиншки стручњак и аналитичар Небојша Крстић назвао је позив дела опозиције на протесте политичким лешинарењем
Крстић је упозорио на опсаност од масовних окупљања у овом тренутку.
- Онај ко организује демонстрације у време жалости, кад свако мало неки психопата запуца или запрети...то може само лудак или онај ко свесно жели да се деси трагедија на протесту како би и за то оптижио Вучића...јер уза се има медије који су већ спремили адекватне текстове – написао је Крстић на Твитеру.
Како каже, у последњих 10 година није се десило да нека странка, именом, позове на протесте нудећи своју политичку агенду.
- Сваки протест био је скривалица лидера иза грађана, иза глумаца... ево сада и иза побијене деце. То није политички активизам, то је политичко лешинарење – закључио је Крстић.
Прва жртва
Потпредседник Народне странке Мирослав Алексић изјавио је данас да прва жртва није довољна, говорећи о оставци министра просвете Бранка Ружића.
- Бранка Ружића је Вучић принео као прву жртву, али то није довољно - рекао је Алексић.
Остало је нејасно зашто је Алексић решио да употреби баш овакву терминологију и на какве даље жртве је мислио, али је његова изјава у оваквом тренутку, у најмању руку, неумесна.
Саплео се, пао, па рекао да је нападнут
На протесте је позвао и Родољуб Шабић бивши министар и повереник за информације од јавног значаја.
Шабић је остао познат по тврдњама да је током протеста који су били организовани пре три године нападнут у центру Београда, да би се на крају испоставило да се сам саплео, пао и повредио. Ипак, Шабић је то искористио како би себе приказао као жртву политичког насиља.
Упад у Председништво
На протест против насиља је позвао и Вук Јеремић председник Народне странке иако је и сам често суделовао у насилним акцијама током свог политичког деловања.
Вук Јеремић, Владимир Гајић, Борислав Новаковић и Мирослав Алексић су заједно у јуну 2021. године без дозволе ушли у зграду Председништва у намери да се физички обрачунају са председником Србије Александром Вучићем.
Ђилас и Тепићева
Протесте су подржали и председник Странке слободе и правде Драган Ђилас и посланица ове странке Мариника Тепић која је више пута у свом политичком деловању најављивала могућност политичког насиља.
У време док је Ђилас био министар, а касније и градоначелник широм Србије десило се неколико трагедија, тешких убистава и масовно убиство у Јабуковцу. Ипак, нико од политичких чинилаца у то време није желео, из пијетета према жртвама, да користи осећања грађана и позива на протесте зарад промовисања својих идеја, циљева и скупљања политичких поена.
Тепићева је, током једног телевизијског гостовања, говорила како су тензије у друштву огромне и како ће у случају избијања насиља за све бити крива власт.
- Често чујемо флоскуле "ово ће се завршити у крви, пашће главе на улици". Тензија је огромна, притисак је огроман, у једном моменту ће ескалирати - најавила је Тепићева и додала:
- Због тога морамо до последњег покрета ластиша, игре нерава и стрпљења да се потрудимо да дођемо до предизборних услова. Ако не, одговорност ће бити на власти.
Политичке противнике хтео у логоре
На протесте је позвао новинар и директор телевизије Нова С Слободан Георгиев који је у јавности остао познат по изјави да ће све политичке неистомишљенике послати у логор.
Насиље у скупштини
Јавност у Србији још увек памти и покушај дела опозиције да се у Скупштини Србије физички обрачуна са председником Србије Александром Вучићем. Десетак народних посланика тада је устало са својих клупа и залетело се према председнику државе у жељи да расправу о Косову и Метохији реше тучом.
Упад у РТС
Још једна од немилих сцена које се сећамо је и упад у зграду РТС-а када је један од маскираних демонстраната имао у руци моторну тестеру.
Протесте је тада предводио лидер Двери Бошко Обрадовић.
Подела у опозицији
Део опозиције који чине Заветници, Двери, Нови ДСС и ПОКС није се овај пут прикључио позивима на уличне протесте што сведочи о великој подели у опозицији по питању организовања протеста у тренутку када је цела Србија затечена због трагедија које су се догодиле.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


