Судан: у Дарфуру проглашено „стање катастрофе“
Картум – Сулејман Аркуа „Мини“ Манави, гувернер западног Дарфура, регије на граници Судана и Чада прогласио је тамо данас „ стање катастрофе“ због плиме насиља и пљачки, током све жешћих оружаних сукоба Суданске армије генерала Ахмада Фатаха Бурхана и Снага за брзо деловање генерала Мохамеда Хамдана Дагало, јавиле су агенције.
„Проглашавамо Дарфур зоном катастрофе и апелујемо на свет да пошаље хуманитарну помоћ преко границе и свим расположивим средствима да спасе људе у региону. Злочини над цивилима све су учесталији“, објавио је Манави, иначе некадашњи главни вођа побуњеника у Дарфуру против режима бившег лидера Судана Омара ал Башира. Снаге за брзо деловање генерала Дагалоа су настале су из редова озлоглашене „ Џанџавид“ милице коју је ал Башир формирао ради кршења побуне неарапског живља у Дарфуру почетком века.
Према Манавију, мештани градова Кутум у северном Дарфуру и Ел Џенаини у западном Дарфуру нарочито су изложени „ грозним кршењима људских права“. Колико у Кутуму је у недељу настао хаос, након напада Снага за брзо деловање на 22. Гарнизон Суданске армије у том месту. Приликом тог напада, коме су се придружиле и групе неуниформисаних лица, погинуло је најмање 40 цивила, изјавио је локални званичник Нимир Абдулрахман.
У међувемену, оружани сукоби трупа генерала Бурхана и Дагалоа ескалирају у престоничком Картуму, док је истовремено ванредно стање проглашено у Порт Судану, другом највећем граду Судана, и то због гласина да су се борци Снага за брзо деловање инфлитрирали у ту стратешку луку на Црвеном мору.
Међународна организација за миграције (ИОМ) процењује да је од избијања оружаног конфликта 15. априла више од 1,3 милиона људи принудно расељено широм Судана и ван граница треће највеће државе Африке.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


