Недеља, 07.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ЗАНИМЉИВА СРБИЈА

Рафтинг рај на Ђетињи

Река има изузетан потенцијал за овај спорт, али не само такмичарски, него и туристички. То Ужицу може донети користи, добар глас у иностранству и већу посету страних туриста
Рафтинг рај на Ђетињи
(Фото Слободан Јовичић)

Реткост за неверицу: као бисер чиста планинска река, а надомак града... То је Ђетиња са својим изузетним кањоном, на само неколико километара узводно од градске зоне Ужица.

Ту су пејзажи очуване природе где речна вода скаче с камена на камен, дивљач у шумама поред високих литица, највећа колонија лептира у нас, простор звани Рајски отоци чије име све говори, уређено шеталиште кроз некадашње „ћирине” тунеле проглашено европском зеленом стазом. Овде је и обновљена ужичка тврђава из 14. века, најстарија хидроцентрала из 1900. године, Стапарска бања с археолошким парком... Толико садржајно, а још недовољно знано место – али само за еколошке садржаје, да се природа не наруши – које би, нема сумње, привукло иностране посетиоце.

Такмичење за Европски куп

 

Да је тако потврдио је први међународни догађај овде организован. Реч је о такмичењу у рафтингу, уједно су одржани Европски куп и Првенство Србије. Рафтери из Италије, Бугарске, Словеније, Црне Горе, Хрватске и Србије надметали су се на брзој и надошлој реци. Укупни победници су, према очекивањима, били Италијани.

Вештину савладавања препрека усред немирне воде приказало је 14 екипа у слаломској трци, на воденој стази од другог тунела подно ужичке тврђаве до најстарије хидроцентрале (уз посебно такмичење парарафтера). Ту је одржан и ер-икс спринт, док су се у спусту учесници надметали на делу реке кроз град, од плаже поред Великог парка до Аде. Организатори овог првенства су Светска рафтинг федерација, Рафтинг савез Србије, град Ужице и Наутичко-спортски клуб „Лиман” из Земуна.

Утисак учесника је неподељен: кањон Ђетиње је изузетно откриће, а тај део њеног тока прави рај за рафтинг. Слажу се да река има изузетан потенцијал за овај спорт, али не само такмичарски, него и туристички. Најављују време кад ће Ужице постати светски значајан рафтинг центар, што овом граду може донети користи, добар глас у иностранству и већу посету страних туриста.

Првом међународном рафтинг такмичењу на Ђетињи присуствовао је и председник Светске рафтинг федерације Данило Бармаз, из једног места под Алпима на северу Италије. Он је у Ужицу био импресиониран Ђетињом и природом у њеној клисури. Прошао је цео горњи ток, река му се веома допала. Од њега овде очекују подршку за наредна рафтинг такмичења још већег значаја (па и светског првенства).

У њу је уверен главни човек за ово надметање на Ђетињи Борис Пурјаков, председник Рафтинг савеза Србије и потпредседник Светске рафтинг федерације. Он је уочи такмичења добро упознао реку и њен кањон, горњим током прошао кајаком из кога су камером снимљене лепоте реке, тако да тај материјал Ужице може искористити за туристичке промоције. Борис сматра да Ђетиња с најлепшим кањоном има велики потенцијал за овај спорт, а Ужице потребне услове да буде нови рафтинг центар.

– Лепота Ђетиње је, по мом мишљењу, неистражена. Мало људи ју је видело, пре свих пецароши и љубитељи природе. Реку треба да посете туристи, као што је посећена Тара. Наравно, с нагласком на екологију и чување ове изузетне природе. Ђетињу у том делу људи не користе и не загађују као што чине на другим рекама. Верујем да би рафтинг граду и туризму донео нови подстрек, као и зараду. Имали би и туристи који долазе на оближњи Златибор овде додатни садржај који би им остао у памћењу – рекао је за „Магазин” Пурјаков.

Он наводи и шта је потребно урадити да би Ђетиња била још погоднија за рафтере:

– Једини проблем је пуштање воде у горњем току, што би са „Србијаводама” и градом Ужицем могло да се договори: да у овом кишном периоду (април, мај, почетак јуна) пуштају одређену количину воде, можда викендом по неколико сати, када би се туристи спуштали и у томе уживали. А готово цео ток Ђетиње у кањону погодан је за рафтинг и кајак. Једино треба избегавати опасан део код водопада Каце (где су камена удубљења налик кацама), ту би при већем водостају неискусни рафтери и кајакаши могли да се повреде.

Добри организатори

Што се будућих овдашњих такмичења тиче, након успешно одржаног Европског купа, председник Рафтинг савеза Србије препоручује да се иде етапно.

 – Важно је да увек покажемо да смо добри организатори. Похвалио бих град Ужице, градоначелницу Јелену Раковић Радивојевић и њене сараднике на изузетној помоћи у организацији, одличном смештају за учеснике и свему другом. Овде желимо да организујемо међународна такмичења, уједно и државно првенство Србије. А очекујем већ догодине такмичење вишег нивоа, то је светски куп – најављује Пурјаков.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.