Преминуо Александар Матановић
У Београду је јуче, у 94. години, преминуо велемајстор Александар Матановић, један од великана из златног доба нашег шаха 1950-1980, када је Југославија била друга шаховска велесила света иза СССР.
Рођен 23. маја 1930. у Београду, убрзо после титуле омладинског првака Југославије 1948. ушао је у сениорску репрезентацију (1950), а 1955. постао велемајстор. Од 1954. до 1978. био је стални члан олимијског тима, а 1980. селектор репрезентације која је освојила нашу последњу олимпијску медаљу. Окитио се са пет сребрних и четири бронзане екипне олимпијске медаље, као и са пет појединачних за резултате на својој табли: једном златном, три сребрне и једном бронзаном. На пет европских шампионата, између 1957. и 1977, освојио је четири сребрне и једну бронзану екипну медаљу.
Иако је такмичарске амбиције рано подредио издаваштву у „Шаховском информатору”, чији је био оснивач, уредник и директор, првој титули првака Југославије из 1962. године (заједно са Минићем) додао је још две, 1969. и 1978. Признање Светске шаховске федерације (ФИДЕ) добио је избором за потпредседника ФИДЕ 1990-94.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


