Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Преко сателита видљива свака парцела

Јасно се можете уочити државно земљиште на коме постоји воћњак, виноград, систем за наводњавање као и структура земље по класама
Преко сателита видљива свака парцела
(EPA-EFE/Darek Delmanowicz)

Савремена технологија омогућава држави да контролише површине пољопривредног земљишта којима располаже и управља. Шта је све видљиво помоћу сателитских снимака и која је практична примена ових информација за „Политику” открива Бранко Лакић, директор Управе за пољопривредно земљиште.

Према његовим речима, е-аграр је у суштини база пољопривредника и када се он региструје, уношењем података о газдинству систем генерише државне парцеле које је тај пољопривредник закупио и површину која је уписана у уговору тако да треба да дода културу која је успостављена на тој парцели. Систем аутоматски елиминише врсте земљишта, односно културе на које се не примењују подстицаји. На пример пашњак се у истом тренутку изузима за субвенцију по хектару.

– Врло једноставно елиминишемо парцеле на којима се налази шума. У суштини видимо све што на терену није пољопривредно земљиште. До пре пет или шест година то апсолутно није могло да се на ефикасан начин провери – напомиње наш саговорник.

Применом најсавременијих географско-информационих технологија целокупан, сложан поступак управљања државним земљиштем је дигитализован. И то од почетка до краја. Дигитализација држави омогућава да једноставно и ефикасно управља овим јавним ресурсом, а грађанима и целокупној јавности низ сервиса.

– Тако свако на брз и ефикасан начин може да дође до релевантне информације за било коју од тачно 290.262 парцеле којима држава у овом тренутку непосредно управља – наглашава Лакић.

Наводи да те информације нису само алфанумеричке у смислу бројева, аналитике или статистике, већ оне садрже географске податке о положају сваке појединачне парцеле на терену, њеном облику, окружењу са фактичким стањем на сателитским подлогама различитог типа.

– На овим сателитским подлогама су најразличитији слојеви које смо омогућили, а претходно проверили тачност свих релевантних података. Укључујући податке катастра. Тако да тамо где стање у катастру евентуално не одговара стању на терену, кроз ове сервисе добијамо потпуно тачне податке. На тај начин у сарадњи са Републичким геодетским заводом исправљамо податке катастра који не одговарају ситуацији на терену – каже Лакић. Додаје да на сателитским подлогама постоје најразличитији слојеви који су приказани различитим бојама. Може се, рецимо, видети која је парцела у закупу и на који период, слободно земљиште или оно које се тренутно нуди на јавном надметању. На подлогама је означена и пољопривредна инфраструктура, где се јасно види државно земљиште на коме постоји воћњак, виноград, систем за наводњавање и слично. Постоје и информације о заштићеним подручјима, структура земљишта по класама и културама, а посебно је назначено и сувласништво тамо где је држава сувласник са приватним лицима.

Лакић напомиње да све ово за последицу има знатно повећану потражњу за државним земљиштем и знатно веће цене закупа које се постижу на дигиталним надметањима јер је корисницима сада јасније шта се нуди, и који је квалитет тих парцела.

Преко посебног сервиса на сајту Управе за пољопривредно земљиште сваки грађанин може да пошаље и анонимну, дигиталну пријаву свих незаконитости на пољопривредним парцелама. Са терена, преко мобилног телефона, може да пошаље фотографију и своју геолокацију на којој се налази и пријави рецимо земљиште које је узурпирано или се даје у подзакуп, што је забрањено. Може да пријави и дивљу депонију на пољопривредном земљишту, без обзира на то да ли је у приватном или државном власништву.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Djole
Sve je to lepo na papiru ali kako ce te odraditi proveru poklapanja na terenu sa katastarskim parcelama gde Geodetski zavod nije prepravio kartu ni pet godina posle izvrsenih merenja. Da li zbog toga zakupnici, vlasnici treba da budu u problemu zato sto im se brojevi ne poklapaju sa stanjem na ,,licu mesta ,, Da li su i oni medju onih 20 000 poljoprivrednika u prekrsaju i ko je kriv za to poljoprivrednici, Geodeski zavod ili E agrar.
VesaD
..ja Sam znao da mi neko spijunira bascu I poljski klozet Ali nisam znao ko...
braka
Boro, to vide samo odlikaši.
Боро
A jel se vide tako jasno i oblaci iz kojih će da udari grad? ili šumski požari?
Јован К.
Боро, Виде се кад их има - не виде се кад их нема. Имате ли још сличних питања?

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.