Субота, 06.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
БАЛКАНСКИ ЕВЕРГРИН

Роботе, не љути се

Вештачка интелигенција уме да халуцинира, ако је на то наведе човек. Шта ће се догодити када то постане обрнуто? Ништа нарочито, биће то крај света. Наравно да се најмоћнији медијски могул Жељко Митровић први сетио да искористи та информатичка чудеса, а читаоци ће ми опростити на необавештености, јер ми не пада на памет да ту генерисану АИ, а има нешто што се зове и ChatGPT, превише изучавам, јер се ипак држим своје. Мислим на интелигенцију.

Када је Свевишњи обликовао Жељка очигледно на њој није штедео, о чему могу посведочити и његови пријатељи и непријатељи који су у различитим режимима имали различити статус код власника Телевизије Пинк. Само се његов положај није мењао и остао је владајући, што је у Србији подвиг довољан да изненади и Менсу. Ко мисли другачије, нека тестира свој и-ку.

Наравно да је са таквим статусом ходача по српској води који никада не потоне, Жељко кренуо и у научна истраживања, па је, осим излета неколико метара изнад земље на летећем аутомобилу и производње дронова, одлучио да се поигра са вештачком интелигенцијом на својим телевизијским каналима.

Како су и иначе на његовом свакодневном менију лидери опозиције, Жекс је, што је његово кодно име намењено за друштвене мреже, смислио сатирични формат „Човече, не љути се”. У њему је, коришћењем вештачки интелигентних справица, представио Драгана Ђиласа, Маринику Тепић, Вука Јеремића и Бориса Тадића. За сада.

Штос је у томе што су те машинице способне да, снимајући глас сваког човека, каснијом обрадом од њега направе невиђеног генија, неопевану будалу, тоталног смарача, врхунског шоумена... Шта год душа пожели. Наравно да поменути лидери опозиције, међу којима је и бивши шеф државе у два мандата Борис Тадић, нису приказани као паметњаковићи, јер су њихове изјаве фалсификоване. И, ето новог медијског и политичког урнебеса који би можда прошао као још један експеримент Митровића да не задире у све већи пакт вештачке интелигенције и медија.

Телевизија Пинк апсолутно, што ће рећи пуним гасом, подржава Александра Вучића и то не скрива. Углавном се на њој Вучићеви противници проводе као боси по трњу, иако на њој не гостују. Што својом, што туђом вољом. Али, овога пута су им уметнуте речи које никада нису изговорили, па гледаоци могу бити доведени у заблуду, нарочито због тога што их Жекс емитује у централним информативним емисијама.

Да су којим случајем спаковани у посебну емисију која пародира политичке, друштвене и остале такозване јавне личности, експеримент би можда и успео, нарочито да се Жељко сетио и да је прво искарикирао најпре себе и понеког појединца из врха власти. Међутим, како у сличним сатиричним форматима то не чине ни опозициони медији, односно не шале се на рачун својих фаворита, а нарочито не на свој рачун, медијска ситуација је као у Првом светском рату. Пешадија је у рововима, а између две зараћене стране је ливада. Уместо муниције користе се речи са тренутним и одложеним дејством. Ко преживи, причаће.

Када је Драган Ђилас најавио тужбу против Жељка Митровића, поменуо је нешто што је важно, а то је да се на овакав начин могу фалсификовати изјаве државних званичника и тиме угрозити читава земља. Тиме је Ђилас, можда из нехата, предупредио евентуалну сличну монтажу са Вучићем, рецимо. Хајде да замислимо како нека телевизија или власник налога на некој од друштвених мрежа вештачки интелигентно обради Вучића и уметне му, рецимо, изјаву да је признао Косово. Или издао наредбу – да се војска на Косово врати.

Али, није овде реч о Вучићу, већ о било којој особи. Вучић је, гостујући на РТС-у, осудио коришћење вештачке интелигенције у сврху фалсификовања лика и гласа и рекао да је то нефер и недозвољено у једној демократској држави. Разуме се да је подсетио да су и њега представници бившег режима наместили, објављујући фотографију на којој се грли са Куртијем, иако је то била фото-монтажа. Вучић је позвао надлежне органе да реагују за неколико дана. А када он званично позове, они се обично сете па реагују.

У овом Вучићевом маневру многи ће се с правом кладити да је игра са Жељком унапред договорена, како би се показало да председник жели фер демократску утакмицу, иако је, истине ради, он углавном таргетиран као омиљена мета медија са оне стране фронта који из дрона осматра Жељко.

Парадоксално је следеће. Да „Жексове лудорије”, како је и сам Митровић желео да прво назове свој вештачки интелигентни експеримент, може да буде лековит и донекле смањи растуће тензије између власти и опозиције. Барем су се у вези с нечим сложили. Опозициони лидери могу бити задовољни јер су добили ову рунду. Јесу исмејани на националној фреквенцији, али ако се сете родоначелнице пи-ара, име јој је Зорица Брунцлик, њена порука првим таблоидима који су изникли под југословенским сунцем, гласила је: „Пишите о мени, па макар и добро.”

Вучић такође може да укњижи бодове, јер је показао да не жели да се на тај начин бори са својим политичким противницима. Жељко такође може мирно да настави сунчање у Сен Тропеу, јер је потврдио свој медијски утицај, свиђало се то некоме или не. Уосталом, већ припрема седму сезону ријалитија „Задруга”, под називом „Елита”. Наградни фонд за победника је 100.000 евра. Па ко воли нек изволи.

D. Stojanović

Ако се неко двоуми, нека пита за савет вештачку интелигенцију. Бојим се њеног одговора, јер ће робот измешати толике евриће, елиту, ватромет, силиконе и националну фреквенцију.

Чињеница да та суперинтелигентна чудовишта заиста могу да побркају лончиће, чак и ако мислите да потпуно управљате њима, стигла је и до мудраца из Асошиејтед преса. Пре неколико дана америчка агенција објавила је смернице о вештачкој интелигенцији, нагласивши да се та алатка не може користити за креирање садржаја и слика за објављивање у сервисима вести.

„Наш циљ је да пружамо људима добар начин да схвате како можемо помало да експериментишемо, али и да будемо сигурни”, изјавила је Аманда Барет, потпредседница АП за стандарде вести и инклузију.

Менаџмент америчке агенције је коначно укапирао да превелико ослањање приликом извештавање на роботе, може убити новинарство. АП је десет година експериментисао са једноставнијим облицима вештачке интелигенције. И, шта су схватили? Да се биће осамосталило, па су позвали новинаре упомоћ. Оне од крви и меса, које су намеравали да шутну.

Дрвим о томе месецима и нико да ми каже хвала. Боље је да о писању одлучује људски него вештачки интелигентан фактор. Роботе, не љути се!

 

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Perverzni traktorista
Kakav sad rijaliti. Zar * Žeks* nije obećao Predsedniku da će prestati sa tom formom i ispuni bar jedan zahtev ljudi koji se pojavljuju na protestima na ulici .
Земунац
Још 1942. је Исак Асимов, у краткој причи ''Коло-наоколо'' дао 3 закона роботике. Најновије је питање вештачке интелигенције (ВИ) и ту постоје неки слични принципи којима је циљ заштита човечанства од исте, али се не примењују. Многима ВИ служи за забаву, али такође и за стварање лажне слике о свету око нас тиме омогућавајући лакше манипулисање људима. Када још чујете да се ВИ уграђује у разна оружја онда схватите да није далеко од чињенице да се ВИ лако може окренути против свог створитеља.
Strato
Žeks
Земунац
Колико Жексова има у другим земљама нарочито на Западу, који су и моћнији и утицајнији од овог нашег? А ти нам ''кроје капу''!
Гага
Све је смешно док не сконтамо да је враг однео шалу, а већ сада имамо пропорцију популације која више не верује ни неком знању које за нас малтене чињенично. Неколицина са ресурсима да врши технолошке експерименте који онда нехотице постану и психолошки и друштвени експерименти нема могућност да сагледа дугорочне последице. Знамо да је технолошки напредак много бржи него наша способност да сагледамо све стране док не буде касно. Регулатива би требало прва да се ухвати у коштац са овим питањима.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.