Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Одобрено финансирање унапређења енергетске ефикасности 21 јавног објекта

Одобрено финансирање унапређења енергетске ефикасности 21 јавног објекта
(Фото / Принтскрин )

Министарство рударства и енергетике одобрило је финансирање пројеката у 21 локалној самоуправи, за шта је обезбеђено 400 милиона динара, на основу Јавног позива за доделу средстава за унапређење енергетске ефикасности у објектима од јавног значаја у градовима и општинама, који је расписан у априлу ове године. „Унапређење енергетске ефикасности у јавним објектима, школама, вртићима, домовима здравља и другим објектима на локалу је стратешки циљ државе како бисмо остварили уштеду енергије, смањили трошкове грејања зими и хлађења лети, али и умањили негативне утицаје на животну средину.

Почетак радова очекујемо након избора извођача радова крајем ове, односно почетком следеће године. Завршетком санације смањићемо потрошњу енергије од 30 до 50 одсто у зависности од примењених мера, побољшаћемо услове рада и боравка у објектима, како за запослене тако и за кориснике и посетиоце”, рекла је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.

Након спроведеног јавног позива, одобрена су средства за финансирање пројеката енергетске санације основних и средњих школа, управних зграда, вртића, домова културе, домова здравља, спортских објеката, постројења за прераду воде и јавног осветљења у Босилеграду, Ваљеву, Владичином Хану, Врњачкој Бањи, Градској општини Гроцка, Градској општини Савски венац, Деспотовцу, Краљеву, Крушевцу, Лесковцу, Нишу, Новом Пазару, Новом Саду, Пироту, Рачи, Рашкој, Свилајнцу, Трстенику, Ћићевцу, Убу и Ужицу, саопштено је из Министарства рударства и енергетике.

Мере енергетске санације које ће се финансирати кроз јавни позив обухватају, између осталог, замену прозора и врата, унапређење изолације зграда, замену котлова ефикаснијим и уградњу топлотних пумпи, уградњу соларних колектора за топлу воду, модернизацију јавног осветљења и уградњу соларних панела. Како је наведено, Министарство је до сада реализовало осам Јавних позива у оквиру којих је енергетски санирано 145 јавних објеката у 145 ЈЛС у укупној вредности од 2,7 милијарди динара, чиме је остварена уштеда од око 30 милиона КВч годишње, као и смањење емисије ЦО2 око 13.000 тона годишње, преноси Танјуг.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.