Бошњачки члан председништва БиХ поново удара на надлежности Српске
Сарајево – Енергетика је у надлежности ентитета, Република Српска неће се одрећи те уставне надлежности коју има, нити ће српски министри и посланици испуњавати Бећировићеве прохтеве. Ово је порука коју је пре неки дан добио из Републике Српске бошњачки члан Председништва БиХ Денис Бећировић – који месецима у Председништву блокира изградњу гасовода, источне интерконекције између БиХ и Србије – на још један његов покушај да питање регулације и снабдевања гасом изузме из надлежности ентитета и пребаци га на ниво БиХ.
Ту своју жељу Бећировић је „упаковао” у Предлог државног закона о транспорту природног гаса, регулатору и унутрашњем тржишту у БиХ, који је већ и званично упутио на усвајање. Урадио је то упркос чињеници да српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић није на једном од заседања у фебруару ове године подржала његову иницијативу за израду таквог закона.
Она је тада изјавила да, „за разлику од Републике Српске, Федерација БиХ никада није хтела да донесе закон о енергетици”, управо да би се, како је рекла, „дошло у овакву ситуацију, да се форсира доношење законског решења на нивоу БиХ”.
Док се Бећировић хвали како је у изради „његовог” закона учествовао „тим еминентних експерата” и како је ово „од потписивања Дејтонског споразума први пут да се предлаже уређење сектора природног гаса у БиХ на целовит начин”, из Републике Српске му одговарају да ради ћорав посао.
„Ово што ради бошњачки члан Председништва је потпуно ћорав посао, из простог разлога што је енергетика уставна надлежност Републике Српске и Федерације БиХ”, каже министар спољне трговине и економских односа у Савету министара Сташа Кошарац.
Он подсећа Бећировића да се закони доносе у парламентарној процедури и да су за њихово усвајање потребни гласови и из Српске и из Федерације .
„А српски представници чувају аутономију Републике Српске, унету у институције БиХ”, наглашава Кошарац.
Бећировићеви покушаји да задирањем у надлежности ентитета наметне питање регулације гаса, за министра енергетике и рударства Петра Ђокића су само „пуцњи у празно”. За то, каже он, нема правног основа, јер је, подсећа и он, област енергетике и гаса у надлежности ентитета.
„Република Српска има Закон о гасу и сертификованог оператера транспортног система. Федерација има само неку уредбу и сад они, зато што не могу да реше тај проблем, покушавају да развале систем Српске, која је то већ решила врло квалитетно и у складу с европским директивама, на законит у функционалан начин”, каже Ђокић.
Поједини медији спекулишу да је „потез Бећировића највероватније иницирао амерички амбасадор у БиХ Мајкл Марфи”. Он је, како наводе, недавно „препоручио” да се донесе закон који би прво решио питање наводне енергетске зависности БиХ од јефтиног руског гаса, а онда и омогућио да предузеће „БХ гас” има монопол на овом тржишту, чему се, напомињу, супротстављају представници хрватског народа.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


