„Министарка” у Зрењанину
Народно позориште „Тоша Јовановић” из Зрењанина ове јесени истрајава на новој представи. Комад „Госпођа министарка” Бранислава Нушића у режији Душана Петровића. премијерно ће на Драмској сцени извести 20. октобра, од 20 сати са бројном екипом глумаца. Лектор је Дејан Средојевић, костимограф Драгица Лаушевић, сценограф Марија Калабић…
Насловну улогу министарке Живке Поповић тумачи Јелена Шнеблић Живковић. Карактерне Нушићеве јунаке играју и Стефан Јуанин, Јован Торачки, Сара Симовић, Сања Радишић, Срђан Кнер, Мирко Пантелић, Милош Лазић, Љубиша Милишић, Наташа Илин, Наташа Луковић, Миљан Вуковић, Весна Варићак, Звонко Гојковић и Александар Дошен.
Ово је, уједно, четврта режија Душана Петровића у зрењанинском театру. До сада је потписао представе „Градитељ Солнес”, „Народни посланик” и „Власт”. Дело „Госпођа министарка” наш најпознатији комедиограф написао је 1929. године, а зашто је баш ове јесни одлучио да му се посвети, редитељ Душан Петровић каже:
– Са Нушићем, као и са свим великим значајним писцима права је ствар та да су њихови најбољи рукописи увек актуелни. Ово је управо један од тих комада који је потпуно тачан, чини ми се да је био такав и пре него што је написан, а био је тачан и у свом овом периоду од скоро стотину година и то је једна од ствари о којој ће ова представа да говори. Покушаћемо да ту проблематику коју комад носи провучемо кроз разна раздобља и да укажемо да се неке ствари нажалост не мењају код нас, да су неке ствари константа нашег друштва. То је мој главни приступ овом комаду. Пре свега доживљавам га као дело о политичким елитама, о људима који су близу власти, на власти или који тек освајају власт и који су, ето, нажалост, кроз времена врло слични. Тако је још од времена када је Нушић почео да пише своје прве комаде, од „Народног посланика” па даље...
Цео свет је, примећује Петровић, технолошки напредовао, али није сигуран да смо напредовали у неким другим стварима.
– Чини ми се да су ствари горе, јер, рецимо, оно око чега смо се сви сложили на пробама, у комаду „Госпођа министарка” избија скандал око нечега што данас, мислим, нико не би ни пријавио, да је то нешто толико бенигно у односу на читав скандал који је везан за госпођу министарку. И данашњи скандали су далеко, далеко већи и страшнији од онога што је Нушић написао. Публика ће моћи да препозна муке, потребе, жеље, фантазије које се рађају са том идејом „ето некоме је пала секира у мед” и сад ће да реши све проблеме своје ближе и даље фамилије. Као редитељ волим да направим нешто након чега ће се публика понешто и запитати. Мислим да управо то што Шекспир каже да је „стављање огледала пред публику главна ствар”, јако важно: да будемо огледало онога што се дешава у друштву, то је негде циљ позоришта и давање прилике публици да се запита зашто нам се неке ствари дешавају, не дешавају или што је још најстрашније: понављају – тврди Душан Петровић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


