До јуче вређани, данас заштићени
По свему судећи, време вређања и ниподаштавања судија у регионалној кошаркашкој НЛБ лиги је прошло. Да би ова лига, у почетку називана Јадранском, стала на ноге и доживела европско признање, највећу жртву су морали да поднесу арбитри. Они су имали „налог” да смирују страсти у такмичењу које је у старту сваког часа могло да се претвори у буктињу, па су тако трпели разне увреде, претње, па чак и физичке насртаје. Играчи и тренери су се, знајући за то, понашали као синови неких председника у тоталитарним режимима, који могу да прођу кроз црвено и згазе пешака а да не одлеже ни дан затвора.
Протекло, треће коло НЛБ лиге, показало је да руководство такмичења није претило празним пушкама кад је на свим састанцима с клубовима у последњих годину и више дана тврдило да ће окренути нови лист. Хемофарм и његов тренер Стеван Караџић досадашњим понашањем свакако нису заслужили да буду доказ промене курса комесара НЛБ лиге Јосипа Билића, али једна псовка (или претња, како наводе из лиге) у сусрету с Партизаном, донела је овом стручњаку суспензију на један меч, а клупску касу „олакшала” за 1.500 евра. Уједно, бивши играч Вршчана, сада Цибоне, Роул Маршал је због „физичког контакта” са судијом Срђаном Дожаијем кажњен једном утакмицом, а његов клуб са 3.500 евра.
Караџићева „мета” је био судија Марко Јурас који је почетком јуна прошле године у српској Суперлиги једва извукао живу главу, непосредно по завршетку дуела иста ова два клуба: Партизана и Хемофарма. Познато је како су тада малу цену платили водећи људи „црно-белих” за упад у свлачионицу и тежак физички насртај на Јураса. За немерљиво мањи прекршај, НЛБ лига је одмах заштитила младог београдског арбитра, стављајући до знања свима, па и својим највећим критичарима (КСС и српска Суперлига) да се у њој, за „разлику од неких других лига”, зна ред.
Данашње руководство српске „Свислајон лиге”, природно, није одговарно за раније пропусте. У прошлој сезони је направљен неки помак, али остаје утисак да мора енергичније да се реагује на свако, па и најмање, примитивно понашање учесника игре. НЛБ лига има олакшавајућу околност што иза њених мера стоји Улеб (нека врста кошаркашке Европске Уније) у чијем је чланству. Српска лига се нада да ће ући у Улеб пре но Србија у ЕУ.
Пошто су се неки људи из клубова већ уверили да се не исплати критиковати јавно НЛБ лигу и њене судије, следећи корак у НЛБ лиги, у којој су у прве две сезоне чак и стрелицама за пикадо гађали судије (с трибина), могло би да буде дисциплиновање навијача. У прошлом колу, у мечу Звезда – Олимпија, тим-менаџер гостију Петер Вилфан је покушао да заштити свог тренера Александра Џикића кога су навијачи хорски називали свињом, али су на његову примедбу за записничким столом само слегли раменима. После сусрета питали смо делегата Десимира Булута да ли је уопште могуће да судија за такву ствар „запуши уста навијачима”, а он нам је рекао да по правилима арбитар то може да уради...
Истовремено, судије су извојевале још једну важну победу. Новосађанка Јасмина Татић је на „најврелијем гостовању у шампионату”, у Задру, постала први женски делилац правде у НЛБ лиги. Хрватски медији су пуни хвале за „Српкињу која је за маестрално суђење награђена овацијама задарске публике”, исте оне коју знамо по песми „убиj, закољи, да Србин не постоји”! Додуше, задарска публика није пропустила прилику да честита рођендан хашком оптуженику Анти Готовини...
-----------------------------------------------------------
Хемофарм против суспензије Караџића
Кошаркашки клуб Хемофарм изразио је неслагање са одлуком комесара НЛБ лиге Јосипа Билића да казни њиховог тренера Стевана Караџића суспензијом са једног меча (неће водити екипу против Хелиоса) због наводних претњи судији Јурасу после меча са Партизаном у Вршцу. Поред тренера кажњен је и клуб са 1.500 евра.
Према речима тренера Караџића, никаквих претњи није било већ је само изразио незадовољство због донете судијске одлуке, па ни основа за пријаву. У Хемофарму подсећају да је исти судија , када су играли исти ривали, прошле године после физичког напада и задобијених лакших повреда повукао пријаву против починиоца, па сматрају да су оваквом одлуком драстично оштећени и да је показано непоштовање према клубу који је један од најдисциплинованијих у лиги.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


