Режим надживео Наваљног
Када је 17. јануара 2021. одлучио да се врати за Русију, Алексеј Наваљни је храбро, неки чак кажу фаталистички, одабрао да не живи у егзилу. Умро је у хладноћи опасне Русије.
Харизматичан, контроверзан и јединствено одлучан, добар познавалац права и финансија, Наваљни и његов тим разоткривали су корупцију политичке елите и председника лично. Као неко ко је успевао да мобилише људе, био је обележен као најопаснији критичар деспотског режима, а његова Антикорупцијска фондација је 2021. проглашена за „екстремистичку организацију” и била је затворена.
Преживео је покушај тровања нервним агенсом у сибирском Омску, после чега му је, под притиском света, омогућено пет месеци медицинског третмана у Немачкој. Уверен да његова мисија ширења демократије и слободе има смисла само у домовини, знао је да ће одмах бити ухапшен али је свесно ризиковао.
Био је уверен да ће борбу настави и иза решетака једног од најсуровијих затвора у земљи, казамата „Поларни вук”, у граду Карпу, у забити руске земље оковане ледом, изнад поларног круга, у коме је најмање 27 пута стављан у самицу иако лекари тврде да тешко кажњавање директно утиче на здравље а закон прописује да нико не може да буде изолован више од две недеље. Није питање како је умро, већ зашто је доспео затвора.
„Дана 16. фебруара 2024. године, у поправној колонији број 3, осуђеник Наваљни А. А. се после шетње осећао лоше и скоро одмах изгубио свест, наком чега је неуспешно реанимиран, а узрок смрти се испитује”, саопштила је штуро канцеларија Федералне казнено-поправне службе Русије за Јамало-Ненецки аутономни округ где је Наваљни недавно пребачен да би служио казну од 19 година због оптужби за екстремизам и превару.
Умро напрасно? У присуству власти. Ко да верује режиму бившег кагебеовца који је први пут постао председник 2000. а у марту излази на нове изборе који ће му омогућити да несметано влада до 2036, а можда и доживотно?
Наваљни је добро знао да Владимир Путин никоме не прашта, али се одлучио да и из затвора квари славље. „Ја сам ваш Деда Мраз... али ја сам посебан Деда Мраз па ће само они који су се понашали лоше добити поклоне”, шаљиво је поручивао преко адвоката.
У јуну је опозиционар и националиста који је сањао да од Русије направи „нормалну земљу” покренуо онлајн акцију убеђивања грађана да буду „против кандидата које мрзимо: кандидата Путина и кандидата Рата”.
Кремљ се трудио да његова визија никада не постане стварност. Путин дуже од две деценије методично ради на уклањању оно мало опозиције својој ауторитарној владавини. Ефикасно елиминише све потенцијалне изазове. Његови ривали су или у егзилу или у затвору или су изгубили живот под никад разјашњеним околностима. Десетине мистериозних бацања са хотелских балкона или болничких прозора, необјашњене смрти критичара потврђују да казна за отпор није само затвор – већ смрт.
Запад без много двоумљења смрт Наваљног описује као убиство иза кога стоје држава и Велики Владимир који најпознатијег руског опозиционара никада није поменуо по имену.
Широм Европе одржани су протести. Од Берлина, Париза и Амстердама до Виљнуса, од Лондона, Барселоне до Рима и Лисабона, хиљаде демонстраната, многи од њих руски емигранти, узвикивали су пароле против Путина и тражили одговорност. „Отаџбина убија”, стајало је на плакату манифестације пред амбасадом Русије у Београду.
Супруга Наваљног, Јулија, непланирано се обратила безбедносној конференцији у Минхену, која је окупила многе лидере света. „Желим да Путин и свако око Путина, Путинови пријатељи, његова влада, знају да ће сносити одговорност за оно што су учинили нашој земљи, мојој породици и мом мужу. Тај дан ће ускоро доћи.”
Амерички председник Џо Бајден не сумња да је смрт Наваљног „последица нечега што су учинили Путин и његови насилници”. Бајден је у јуну 2021. упозорио руског председника на последице ако Наваљни умре у затвору, али сада није прецизирао које акције намерава да предузме.
„Јасно је да га је убио Путин”, изјавио је украјински председник Володимир Зеленски. „Путин је покушао и није успео да Наваљног убије отровом брзо и тајно, а сада га је у затвору убио споро и јавно”, оценио је бивши шаховски првак света и дисидент Гари Каспаров.
У Москви су се унервозили. Владајућа партија Уједињена Русија је 30 минута после вести о смрти наложила функционерима да се стриктно држе званичне интерпретације, а још боље да се уздрже од било каквих коментара.
Уместо њих огласила се портпаролка Министарства спољних послова Марија Захарова:
„Реакција лидера НАТО на смрт Наваљног у виду директних оптужби против Русије је саморазоткривајућа. Форензичко испитивање је у току, али су закључци Запада већ спремни.”
Председник Думе Вјачеслав Володин отишао је корак даље. „Коме данас користи смрт Наваљног? Одговара онима који су увели више од 19.000 санкција Русији, са циљем да распарчају њену економију и онима који губе рат у Украјини. За смрт Наваљног су одговорни сви они, од генералног секретара НАТО-а и руководства САД до Шолца, Сунака и Зеленског.”
Полиција је уклањала цвеће и свеће које су активисти постављали по Москви, Санкт Петербургу или Новосибирску. Више од 400 људи је ухапшено. Потврдило се да Путин највише страхује од отпора сопственог народа, али изгледа да су се преварили они који су веровали да је слава коју је Наваљни стекао његова најбоља заштита.
На крају документарца за који је Данијел Роер добио награду Оскар, Наваљни одговара на питање каква би била његова порука руском народу у случају да буде убијен. „Није вам допуштено да одустанете. Уколико се одлуче да ме убију, то значи да смо невероватно снажни. Једина ствара која је неопходна за тријумф зла је да добри људи ћуте. Не будите неактивни.”
Када му је изречена последња пресуда, Наваљни је рекао да је доживљава као доживотну казну која ће се мерити дужином његовог живота или дужином живота режима. Режим се потрудио да он буде тај који ће живети дуже. Наваљни се потрудио да његова порука не умре.
Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


