Субота, 04.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ОЛИМПИЈСКИ КВАЛИФИКАЦИОНИ ТУРНИР ЗА РВАЧЕ У БАКУУ

Александар Комаров 81. путник за Париз

Пласман у финале на такмичењу у Азербејџану био довољан да се избори норма за ОИ. – В. Немеш, Тибилов и Каџаја нису успели, али их чека поправни испит од 9. до 12. маја у Истанбулу
Александар Комаров 81. путник за Париз
Јуришаће на медаљу на Играма: Александар Комаров (Фото ОКС)

Сјајни Александар Комаров (87 кг) јуче у Бакуу је изборио норму за Олимпијске игре у Паризу и четврти је члан рвачког изабраног тима ком је то пошло за руком, а 81. представник Србије укупно.

После три победе на европским олимпијским квалификацијама, европски шампион недавно у Букурешту, пласирао се у финале јуче у Бакуу, што је било довољно за олимпијску квоту.

У полуфиналном мечу до великог тријумфа дошао је победом над земљаком Турпалом Бисултановим који се бори под заставом Данске. Реч је о прваку Старог континента из Будимппеште (2022) којег је исте године, Зураби Датунашвили, савладао у финалу СП у Београду.

Комаров га је згромио. За свега 84 секунде, остварио је најбржу победу на турниру. Дошао му је на леђа за два бода, потом га три пута окренуо за коначних 8:0 и победу техничким тушем.

Колико је психички снажан, показале су две предходне борбе. У осмини финала Комаров је, после прве рунде, губио од Хрвата Ивана Хуклека (0:5), да би га, после партера у наставку борбе три пута окренуо за 7:5. У наредном колу Немац Ханс Вагнер имао је предност од 3:0, а у другом делу борбе Комаров га је брзим окретима савладао 5:3.

– Задовољни смо и пресрећни Сашиним успехом - после меча је рекао тренер Стојан Добрев. - Имао је велики притисак и био свестан да се од њега очекује виза за Игре. Тешко је за кратак период одржати врхунску форму за два велика такмичења и остварити резултате. Он је 13. фебруара освојио титулу првака Европе и нанизао све најбоље, актуелног олимпијског, светског и европског шампиона. Направио је чудо и на овом турниру. Психички је јак као сви велики шампиони и успео је да преокрене резултат у прва два меча. Сигурно је кандидат за олимпијску медаљу.

Шумадијски зет дуго је чекао „зелено светло” за учешће у квалификацијама. Ту шансу Комаров је искористио из прве, а најавио је највише домете.

– Срећан сам, после европског злата успео сам да се квалификујем за Олимпијске игре. Чекао сам да Бисултанов направи грешку и код прве сам брзо реаговао и нанизао осам поена за победу. На Играма хоћу да освојим медаљу - кратко је рекао нови олимпијац нашег тима.

Михаил Каџаја био је на домак олимпијске норме. Изгубио је полуфинале од Миндаугаса Венцкаитиса из Литваније (2:5). Ривал га је победио, у четвртфиналу СП у Београду прошле године, кад је Каџаја био повређен.

Сад је изашао на струњачу са чалмом око главе због повреде аркаде у предходном мечу. Ишао је, једини на турниру, у обе рунде у партер и успео да се одбрани, а Литванац је имао предност од 2:0. Кад је ривал отишао у партер, Каџаја је успео да га окрене и изједначи за предност. Остало је било 40 секунди до краја кад је, у жару борбе, ухватио противника за дрес и кажњен је опомен и са два бода.

Узалудан је био челенџ наших тренера, на крају је уследио пораз.

– Био је на домак од норме - рекао је селектор Милорад Докманац. - Остало је било мало до краја борбе и мала несмотреност пуно је коштала, код 2:2 визирао би пут за Игре. Повреда аракде била је неугодна, меч је био прекидан, цурила му је крв. Шта да се ради, идемо даље. Имамо четири норме, највише од Олимпијских игара у Барселони 1992. Пред нама су светске квалфикације у мају у Истанбулу да се изборимо за барем још једну норму. Жреб је био изузетно тежак за сваког од наших бораца, а квалитет рвања на највишем нивоу. Уосталом, на струњачама су се борили носиоци медаља са олимпијских игара, светских и еевроспких шампионата. Већина плуфиналних мечева била је на нивоу борби за злато на СП.

Преостала три репрезентативца поражена су у првим мечевима, а пошто су само финалисти дошли до олимпијских квота, за њих је турнир био завршен. Георгиј Тибилов (60 кг) није успео да се супростави Турчину Енесу Башару и поражен је техничким тушем (9:0). После партера противник је окренуо Тибилова четири пута за тријумф.

Виктор Немеш (77 кг) изгубио је од Руса Адлета Тиулиубаева који је настуио као индивидуални неутрални спортиста (АИН), без обележја своје државе. Иако је Немеш успео да се одбраи из партера, Рус је, у наставку акције ненадано дошао до два бода и победу (4:1). Млади Борис Петрушић (130 кг) који је непуне две сезоне у друштву „колоса“, изгубио је од Бугарина Георгија Иванова техничким тушем (0:10). Поправни је у Истанбулу од од 9. до 12. маја.

Поред Александра Комарова, на Игре у Паризу, раније су се пласирали Мате Немeш у грчко - римском и Стеван Мићић и Хетик Цаболов у слободном стилу.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.