Од Стратишта Стазом сећања
Панчево – Спомен-комплекс Стратиште, једно од највећих места страдања Јевреја, Срба и Рома у Другом светском рату у Србији, после деценија запуштености коначно је реконструисано, уређено, осветљено и стављено под видео-надзор. Одскора, од овог знаменитог места води и пешачка Стаза сећања. У жељи да грађани овде чешће долазе и проведе време у природи, еколошки активиста Радомир Орловић, из оближњег села Јабука, уложио је труд да се стаза трасира и обележи, како би била и стално подсећање на трагичне историјске догађаје.
„За сада, пешачка стаза почиње од спомен-комплекса и пролази кроз шуму до Тамиша, док се један крак улива на путни правац за село Јабука. Дугачка је око пет и по километара, означена је и трасирана. Настојао сам да се искористе шумски путеви, ловачке и старе пецарошке стазе, које су биле закоровљене, и све то споји у целину. Велики проблем је био шумски коров багремац, који је готово немогуће сузбити. Нажалост, грађани за сада нису довољно упознати да стаза постоји, па је на нама да афирмишемо њену историјску и еколошку димензију”, каже Орловић за наш лист.
Његову иницијативу подржала је Јеврејска општина Панчево, која брине о спомен-обележју Стратиште, а њени чланови ових дана су на терену како би стаза била додатно утабана и култивисана. Кажу да на Стратишту мора остати живо сећање о погрому Јевреја и људи других националности, који су на том месту стрељани.
„Томе свакако доприноси и Стаза сећања, зато смо захвални Радомиру Орловићу на уложеном труду. Што се тиче даљег уређења, очекујемо подршку панчевачких комуналних предузећа, да би стаза постала не само пешачка него и бициклистичка. У природу људи треба да долазе, али са пијететом и на примерен начин, у складу са меморијалном природом комплекса”, истиче за „Политику” Давид Монтијас, председник Јеврејске општине Панчево.
Наши саговорници подсећају да постоји иницијатива да се уз асфалтни пут од надвожњака на Јабучком путу до истоименог села и даље до Глогоња изгради и бициклистичка стаза. Тако би, наглашавају, значајно био олакшан долазак до Стазе сећања, али и битно унапредиле могућности за рекреацију. Такође, измуљавањем рукавца на Тамишу, код самог улаза у Јабуку, том месту би се вратила функција мрестилишта и зимовника за рибе, а уједно би била добијена мирна вода у дужини од око 450 метара за рекреацију и тренинг кајакаша.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


