Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПОВОДОМ ПОЧЕТКА ЛИГЕ ШАМПИОНА

Постоји шанса и у гостима

Некадашњи тренер Црвене звезде Александар Јанковић сматра да црвено-бели не треба шансу да траже искључиво на утакмицама које на први поглед делују као лакше
Постоји шанса и у гостима
(EPA-EFE/NARONG SANGNAK)

Некадашњи тренер Црвене звезде Александар Јанковић, доскорашњи селектор Кине, у „Политикином” подкасту „Изнад терена” изнео је своја очекивања и од нове сезоне Лиге шампиона. Нормално, највише је говорио о Звезди и њеним шансама. У том клубу провео је дуже од пола свог живота, а почео је као скупљач лопти, када му је било свега седам година. Из те привилеговане позиције, иза самог гола, видео је и неке историјске поготке на Звездином стадиону, као што су били голови Дијега Марадоне (1982, Барселона победила са 4:2) и Дејана Савићевића (1988, Звезда – Милано 1:0, меч прекинут и поништен због магле)…

-Лига шампиона је највећи могући фудбалски ниво и треба уживати у томе – каже Јанковић. – Не верујем да Звезда има неки стрес везано за пласман. Све што уради биће бонус. Наравно, у спорту увек постоје жеља и амбиција да се уђе у нокаут фазу или да се презими у Европи кроз Лигу Европе. Да ли је то реална амбиција или не, видећемо кад дођу утакмице. Звезда има конкурентан тим по питању и буџета и инвестиција. Има много странаца који имају искуство и немају респект према овом такмичењу…

На питање у којим мечевима Звезда има већу шансу да дође до бодова, Јанковић каже: 

-Овде нема лаких противника. Оно што ми можда мислимо да је лакше, Бенфика и ПСВ код куће, то не мора уопште да буде тако. Јер велика жеља може да учини да полетимо и помислимо да ће они да буду импресионирани амбијентом. То неће бити случај. Они знају како се играју овакве утакмице и немају неку посебну емоцију према таквом амбијенту, што је само по себи квалитет… Постоје екипе које знају да играју важне утакмице. Чак да Бенфика и ПСВ дођу у неком стању где код њих постоје кадровски проблеми, они ипак имају културу и традицију играња оваквих утакмица. Они знају како да играју у овим такмичењима, али и знају како се освајају велика такмичења… Нико од њих неће да падне у несвест што ће да игра на пуном стадиону, иако је „Маракана” позната по снажној енергији и некој моћи коју има. Видели смо како то изгледа када овде дође екипа која није навикнута на то, као што су Норвежани, које је овде појео амбијент. 

Јанковић сматра да и Звезда кроз године играња у Европи добија то неопходно самопоуздање и да и њени играчи нису више импресионирани противницима.

- Видели смо да је Србија узела бод Шпанији, где се није постављало питање ко је бољи. Међутим, у једној утакмици, у 90 минута, са овим правилима – где можеш да добијеш црвени картон за неке стартове који су до пре десетак година били смешни… Са новим правилима, у амбијенту какав Звезда има код куће, можеш да узмеш бодове буквално и против Барселоне. Све је могуће. Чак и на страни. Зашто да не! Али, за све то мораш да се избориш.

 
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.