Зар је важно ко је крив
Тројком Мекинлија Рајта са више од седам метара, буквално у последњој секунди треће одлучујуће утакмице, кошаркаши Будућности су дошли до тријумфа (81:78) и изборили пласман у велико финале АБА лиге, док је Црвена звезда после девет година и седам освојених титула први пут завршила сезону у регионалном такмичењу већ у полуфиналу.
Може се причати да је победника меча у дворани „Морача“ одлучила срећа, да су пресудили ситни детаљи, али „црвено-бели“ упркос бројним проблемима са повредама (Џоел Боломбој и Дејан Давидовац) и суспензијама (Никола Калинић и Милош Теодосић), тешко да су могли више и боље у овом тренутку.
„Црвено-бели“ су регуларни део сезоне завршили са скором 23-7. Порази од Дубаија (два пута), Сплита, Спартака, Цедевита Олимпије, Партизана и Будућности били су довољан разлог за тек четврто место пред почетак „плеј-офа“. У „домаћинској“ лиги као што је АБА, добити две серије у којима ривали имају предност домаћег терена још увек је за све немогућа мисија.
Звезда је одиграла далеко боље него у првој утакмици серије када је у Подгорици изгубила са 34 поена разлике (104:70). Без икаквог учинка ровитог Kодија Милера-Мекинтајера и слабог доприноса најбољег играча Филипа Петрушева, „црвено-бели“ су били у игри до последње секунде кад је најбољи актер сусрета, али и МВП АБА лиге, Мекинли Рајт одапео стрелу из велике даљине која је погодила право у мету.
Затечени су били сви којима је црвено-бела боја у срцу. Причљив није био ни тренер Црвене звезде, Јанис Сферопулос који је још једном дао кратку изјаву и избегао питања новинара на конференцији за медије:
-Одлучили су детаљи. Једна одбрана, један напад. Имали смо шансу када смо се вратили, могли смо да спречимо два, три лака поена у последња три минута. Није само пресудио последњи шут, него све што му је претходило – истакао је грчки стручњак и признао - Ово је за нас лош резултат. АБА лига је била наш приоритет. Сада се окрећемо првенству Србије. Честитке Будућности и пуно среће у финалу.
Далеко причљивији и конкретнији био је репрезентативац Огњен Добрић.
-Звезда је тим који треба да игра финала и бори за трофеје. Због тога је ово лош резултат. Ове године нисмо успели, што је поражавајуће, али шта да радим. Морамо да прихватимо болну чињеницу. Победили су нас два пута и били бољи. У трећој утакмици смо показали другачије лице него у првој. Генерално смо играли добро, осим неких падова у игри. Стварно им честитам и желим им срећу даље. Ми морамо да видимо шта су наши проблеми и зашто нисмо у финалу. Надам се да ћемо решити проблеме.
Проблеми Црвене звезде почели су да излазе на видело средином фебруара после освајања Kупа Радивоја Kораћа у Нишу. Евидентан је био пад форме, што је кулминирало стрмоглавим падом на табели Евролиге. Од скора 16-10 и борбе за “плеј-оф”, дошло се до крајњих 18-16 и места у последњем возу за “плеј-ин” .
Истине ради, “црвено-бели” су током читаве сезоне имали великих проблема са повредама. На прсте једне руке могу се набројати играчи који нису били ван строја дуже од недељу дана. Можда и кључни играч Џоел Боломбој два пута је оперисан, а последњи пут био је у саставу 13. марта против Арманија. Хируршку интервенцију имао је Мајк Даум, а дуго ван строја били су Дејан Давидовац и Лука Митровић, а нешто краће Огњен Добрић, Милош Теодосић и Немања Недовић…
-Kада се све сагледа, резултати нису добри. Имали смо изузетно добре моменте, дуго смо били у горњем делу Евролиге, али је уследио пад након Kупа, где смо губили утакмице код куће које је требало да добијемо. То је све утицало на самопоуздање и на наредне мечеве. Нисмо играли као што смо играли у првом делу сезоне и то нас је коштало плеј-офа Евролиге, бољег места у лигашком делу АБА лиге, па и сада… Не могу да кажем да је ово добра сезона. Све је изгледало позитивно у једном тренутку, али ово дефинитивно није добра сезона за Звезду – закључио је Огњен Добрић.
У сваком случају на Малом Kалемегдану се очекује још једно дуго топло лето. Тражити кривца за неуспех у АБА лиги? Зар је уопште важно ко је крив. Оно што је важно је анализа свега што се дешавало ове сезоне и јасна стратегија за будућност. Ако се ту погреши, онда свакако треба тражити кривца…
Већ у среду против Спартака
За кошаркаше Црвене звезде нема времена за туговања, али ни предах после елиминације из АБА лиге.
“Црвено-бели” већ сутра против Спартака започињу полуфиналну серију Kошаркашке лиге Србије која се игра на две победе.
Први меч игра се у среду од 20 часова у дворани “Александар Николић”. Реванш је заказан за 8. јун у Суботици.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


