Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПОСЛЕ ПОЛУФИНАЛА ПЛЕЈ-ОФА КОШАРКАШКЕ АБА ЛИГЕ

Зар је важно ко је крив

Први пут после девет година за „црвено-беле“ сезона у регионалном такмичењу завршена борбе за трофеј . – Сезона без финала, лоша сезона...
Зар је важно ко је крив
(Фото АБА лига)

Тројком Мекинлија Рајта са више од седам метара, буквално у последњој секунди треће одлучујуће утакмице, кошаркаши Будућности су дошли до тријумфа (81:78) и изборили пласман у велико финале АБА лиге, док је Црвена звезда после девет година и седам освојених титула први пут завршила сезону у регионалном такмичењу већ у полуфиналу.

Може се причати да је победника меча у дворани „Морача“ одлучила срећа, да су пресудили ситни детаљи, али „црвено-бели“ упркос бројним проблемима са повредама (Џоел Боломбој и Дејан Давидовац) и суспензијама (Никола Калинић и Милош Теодосић), тешко да су могли више и боље у овом тренутку.

„Црвено-бели“ су регуларни део сезоне завршили са скором 23-7. Порази од Дубаија (два пута), Сплита, Спартака, Цедевита Олимпије, Партизана и Будућности били су довољан разлог за тек четврто место пред почетак „плеј-офа“. У „домаћинској“ лиги као што је АБА, добити две серије у којима ривали имају предност домаћег терена још увек је за све немогућа мисија.

Звезда је одиграла далеко боље него у првој утакмици серије када је у Подгорици изгубила са 34 поена разлике (104:70). Без икаквог учинка ровитог Kодија Милера-Мекинтајера и слабог доприноса најбољег играча Филипа Петрушева, „црвено-бели“ су били у игри до последње секунде кад је најбољи актер сусрета, али и МВП АБА лиге, Мекинли Рајт одапео стрелу из велике даљине која је погодила право у мету.

Затечени су били сви којима је црвено-бела боја у срцу. Причљив није био ни тренер Црвене звезде, Јанис Сферопулос који је још једном дао кратку изјаву и избегао питања новинара на конференцији за медије:

-Одлучили су детаљи. Једна одбрана, један напад. Имали смо шансу када смо се вратили, могли смо да спречимо два, три лака поена у последња три минута. Није само пресудио последњи шут, него све што му је претходило – истакао је грчки стручњак и признао - Ово је за нас лош резултат. АБА лига је била наш приоритет. Сада се окрећемо првенству Србије. Честитке Будућности и пуно среће у финалу.

Далеко причљивији и конкретнији био је репрезентативац  Огњен Добрић.

-Звезда је тим који треба да игра финала и бори за трофеје. Због тога је ово лош резултат. Ове године нисмо успели, што је поражавајуће, али шта да радим. Морамо да прихватимо болну чињеницу. Победили су нас два пута и били бољи. У трећој утакмици смо показали другачије лице него у првој. Генерално смо играли добро, осим неких падова у игри. Стварно им честитам и желим им срећу даље. Ми морамо да видимо шта су наши проблеми и зашто нисмо у финалу. Надам се да ћемо решити проблеме.

Проблеми Црвене звезде почели су да излазе на видело средином фебруара после освајања Kупа Радивоја Kораћа у Нишу. Евидентан је био пад форме, што је кулминирало стрмоглавим падом на табели Евролиге. Од скора 16-10 и борбе за “плеј-оф”, дошло се до крајњих 18-16 и места у последњем возу за “плеј-ин” .

Истине ради, “црвено-бели” су током читаве сезоне имали великих проблема са повредама. На прсте једне руке могу се набројати играчи који нису били ван строја дуже од недељу дана. Можда и кључни играч Џоел Боломбој два пута је оперисан, а последњи пут био је у саставу 13. марта против Арманија. Хируршку интервенцију имао је Мајк Даум, а дуго ван строја били су Дејан Давидовац и Лука Митровић, а нешто краће Огњен Добрић, Милош Теодосић и Немања Недовић…

-Kада се све сагледа, резултати нису добри. Имали смо изузетно добре моменте, дуго смо били у горњем делу Евролиге, али је уследио пад након Kупа, где смо губили утакмице код куће које је требало да добијемо. То је све утицало на самопоуздање и на наредне мечеве. Нисмо играли као што смо играли у првом делу сезоне и то нас је коштало плеј-офа Евролиге, бољег места у лигашком делу АБА лиге, па и сада… Не могу да кажем да је ово добра сезона. Све је изгледало позитивно у једном тренутку, али ово дефинитивно није добра сезона за Звезду – закључио је Огњен Добрић.

У сваком случају на Малом Kалемегдану се очекује још једно дуго топло лето. Тражити кривца за неуспех у АБА лиги?  Зар је уопште важно ко је крив. Оно што је важно је анализа свега што се дешавало ове сезоне и јасна стратегија за будућност. Ако се ту погреши, онда свакако треба тражити кривца…

Већ у среду против Спартака

За кошаркаше Црвене звезде нема времена за туговања, али ни предах после елиминације из АБА лиге.

“Црвено-бели” већ сутра против Спартака започињу полуфиналну серију Kошаркашке лиге Србије која се игра на две победе.

Први меч игра се у среду од 20 часова у дворани “Александар Николић”. Реванш је заказан за 8. јун у Суботици.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.