Елита на ледоломцу
На отварању највећег трговачко-пословног простора у Србији, "Делта-ситија", окупила се наша тзв. политичко-пословна и културњачка елита. Наравно, није изостала ни већ позната и често виђена поставка српских министара, који иначе знају да одговоре на многа питања, осим на једно - да ли "Делта" монополски злоупотребљава свој положај на нашем тржишту. На отварању "Делта-ситија" био је и потпредседник владе Божидар Ђелић који је изјавио да је државни задатак компаније "Делта" да буде наш пословни ледоломац у региону.
Поред политичке подршке, овакве пословне империје код нас добијају и потребну легитимност унутар културне елите. Зато не чуди што је овом отварању присуствовало мноштво културних и јавних радника, ангажованих интелектуалаца и уметника, оних који су били незаобилазни део свечаности (неки од њих и кичерских парада) у време када је компанија браће Карић такође била наш највећи пословни ледоломац. Чим је компанија браће Карић доживела свој пословни и политички бродолом, одједном се повукла и та културњачко-интелектуалистичка елита.
Али брзо је нашла ново уточиште и, самим тим, и новог покровитеља. Сада се очигледно преселила на палубу новог пословног ледоломца, који је такође свестан да му је неопходан и ореол великог поклоника културе и јавног интереса.
Међу многобројним угледним и радо виђеним гостима у "Делта-ситију" је, иначе, примећено и присуство великог српског писца Добрице Ћосића, који је с првим човеком компаније том приликом водио очигледно угодан разговор. И то, у време кад је ова фирма саопштила своју одлуку да ће тужити сваког ко, према процени руководства, доводи у питање њен пословни углед. Тако је "Делта" извршила тежак удар на слободу мисли и говора наше критичке јавности. Судски процес који је компанија покренула против Верице Бараћ само је још један доказ у прилог тврдњи да се ради о настојању "Делте" да демонстрира своју моћ.
Добрица Ћосић то, изгледа занемарује. У време кад хиљаде људи остају без посла и основних услова за живот, опхрвани суровим таласом приватизације и дивље транзиције, а истовремено се разарају последњи остаци социјалне државе коју је и Ћосић својевремено градио - овај велики писац је нашао за сходно да се појави на отварању "Делтиног" пословног објекта.
Публициста
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


