Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Повратак српског рвања

Повратак српског рвања
Напоран рад и оптимизам: Младен Кецман Фото Горанка Матић

За Милана Бату Ерцегана, дугогодишњег председника Светске рвачке федерације (Фила) многи кажу да је био најбољи дипломата свих времена у рвачком спорту. Ненад Лаловић, некадашњи председника нашег рвачког савеза, данас члан Бироа Филе је на добром путу да га наследи, а за Младена Кецмана, младог генералног секретара Рукометног савеза Србије кажу да има све предиспозиције да буде успешан у том послу. То је мишљење искусних рвачких радника.

На прошлим изборима Младен Кецман је имао чак тројицу противкандидата, а на последњим изборима за првог оперативца Савеза ни једног...

Како то објашњавате?

Добро смо радили, уосталом, резултати су најбоља потврда да је српско рвање крупним корацима кренуло напред. Прошле године смо освојили чак 11 медаља на великим такмичењима, три у сениорској шест у јуниорској и две у кадетској конкуренцији. Права је штета што на Играма у Пекингу нисмо успели да заокружимо те успехе. Планирали смо више, али не бринемо, јер имамо младу генерацију бораца, који ће, сигуран сам, бљеснути пуним сјајем на Олимпијским играма у Лондону 2012.

Какав је план за ову годину?

Пред нашим репрезентативцима су три значајна такмичења – Првенство Европе за сениоре у Литванији, Медитеранске игре у Италији и Светско првенство у Данској. Очекујемо нова одличја. Такође, по тројица најбољих у свакој катерији убудуће ће од Савеза добијати стипендију, што до сада није био случај.

Рвање је узлазном линијом кренуло, још за време председниковања Ненада Лаловића, који је сада угледна личност у Фили. Ипак, још увек је у другој категорији спортова...

Та чињеница нас посебно боли. Сматрамо да после сјајних резултата, освојених медаља, ипак заслужујемо више од државе. Рвање, по нама, не може бити у истој категорији са рукометом који пуних 12 година није донео медаљу са великог такмичења, или са куглањем. Ваљда је интерес државе да више улаже у појединачни спорт, а најбољи пример за то су медаље Чавића и Ђоковића у Пекингу. Ми смо у последње три године донели преко дведесет медаља са највећих такмичења.

Колики је буџет Савеза за 2009. годину?

Буџет је око 20 милиона динара, а реалне потребе су између 30 и 35 милиона. Бугари имају годишњи буџет од милион и по евра, Грчка својим рвачима годишње издваја три, Русија шест, а Турска чак осам милиона евра. Ми од државе добијамо годишње само 200.000 евра, а имамо европске и светске прваке: Штефанека, Фриса, Максимовића, Петковића…

Какву сарадњу Савез има са Светском рвачком федерацијом?

Сјајну. Ненад Лаловић је члан Бироа Филе, најважнијег тела у светском рвању, господин Милан Бата Ерцеган је човек од кога може много тога да се научи, веома добро сарађујемо са председником Мартинетијем –речју цена нас.

Ваш отац Момир је био сјајан рвач и добар функционер. Да ли су вам његови савети драгоцени?

Он је моја велика подршка, без његове помоћи не би стигао ту где јесам.

Какву сарадњу имате са председником Савеза Жељком Трајковићем?

Наша сарадња је одлична, за сада се веома добро разумемо. Објица имамо темперамент, који је неопходан у овом послу, имамо и довољно искуства и помало среће. Српско рвање граби великим корацима ка Лондону. Уверен сам да ћемо на следећим Играма имати петорицу представника.

Да ли то значи повратак на старе стазе славе?

Одговорност је велика, али смисао живота и јесте у прихватању највеће одговорности. Спреман сам да дам све од себе како би рвање поново доносило медаље са највећих ткмичења, као некада…

-----------------------------------------------------------

Промене добро дођу

Крајем фебруара биће познато ко ће од двојице кандидата, Иван Ћурковић или Владе Дивац водити наш олимпијски тим у Лондон 2012. године.

– Српски спорт треба да воде људи који ће помагати спорту а не они који ће живети од спорта.Ми ћемо као олимпијски спорт имати двојицу преставника на гласању, а гласаћемо за оног кандидата за којег се будемо сви договорили – нагласио је Кецман.

-----------------------------------------------------------

Београд одлично ради

Београдско рвање полако преузима примат у овом спорту. Партизан и Раднички имају сјајне тимове, репрезентативце од којих се тек очекују добри резултати.

– Партизан је последњих неколико година остварио сјајне резултате, пре свега захваљујући директору Рајку Балтићу и тренеру Бошку Кецману. Алекасандар Максимовић је један од најталентованијих младих рвача у свету. Београдски клубови се полако приближавају Спартаку, Војводини и Сенти, а то је добро за наш спорт – рекао је Младен Кецман.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.