На Кипар по трофеј
На 12. међународни фудбалски турнир у Никозији и Лимасолу, на коме учествују и селекције домаћина, Словачке и Украјине, најбоља репрезентација Србије отпутоваће прекосутра са намером да освоји победнички пехар. То је потврдио и селектор Радомир Антић, који је приликом објављивања списка кандидата, недвосмисленом изјавом истакао да жели наставак досадашњег напретка и успеха започетих минуле јесени у квалификацијама за Светско првенство 2010. у Јужној Африци и пријатељском мечу са Бугарском (6:1) на стадиону у Хумској:
– На Кипар идемо да освојимо турнир. Свесни смо обавеза које су пред нама. Знамо да поједини играчи још нису у такмичењу, али има доста оних који јесу. Покушаћемо да ову прилику искористимо за ново дружење и доказивање. Праве обавезе тек предстоје, па је овај турнир изванредна прилика да позитивним резултатима наставимо да враћамо култ репрезентације, учвршћујемо одличну атмосферу у њој и око ње и потврдимо да смо да неопходном нивоу. Хоћемо да покажемо и нама да и даље „растемо”.
Селектор је истакао да се много позитивних ствари догодило од меча са Пољском у турском Кундуу (0:1):
– Доста лепог се десило и то позива на оптимизам. Петорица стандардних чланова националног тима су променила средине, па ће у новим клубовима имати прилику да играју такмичарске утакмице у континуитету, што ће побољшати њихове индивидуалне способности и користити репрезентацији. Поред тога, нови квалитет је и гол, који је за Интер постигао Дејан Станковић главом из игре. Немања Видић је ауторитетом, понашањем, играма и головима освојио не само Енглеску, већ све љубитеље фудбала и доказао имамо на располагању једног од најбољих фудбалера на тој позицији. Показао је и као играч и као личност да наше аспирације, као групе, морају да буду много веће до сада. Марко Пантелић је с два гола обележио наставак првенства Немачке. Бошко Јанковић постаје стандардан играч Ђенове, као и Миралем Сулејмани који се после повреда на најбољи начин вратио у Ајакс. Милан Јовановић одлично игра у Белгији…
О учинку Николе Жигић, који је повратком у Расинг голгетерски „експлодирао”, Антић је казао:
– Никола Жигић је не само головима, него и игром и понашањем потврдио да је изабрао прави пут. Његовом одлуком да се врати у Сантандер, где ће да игра, сви смо задовољни.
Искусни стручњак је посебно апострофирао младог Невена Суботића, за кога још није стигла дозвола Фифе да може да игра за Србију, али ће на Кипар путовати као гост (осим ако ФСС у понедељак не добије сертификат):
– Оно што сам имао прилику да видим на припремама Борусије у Марбељи још више је учврстило моје задовољство. Добили смо изванредног фудбалера пред којим је фантастична каријера. Сигуран сам да ће бити на нивоу групе, која је већ показала да им дрес репрезентације представља радост.
На списку путника за Кипар нема повређеног Марка Пантелића, као и неколико играча који се опорављају, па селектор није желео да их „форсира”. Он је додао да, због чињенице да наша селекција за два дана игра две утакмице, још није одлучио колику ће минутажу да има који играч:
– Не бих се изувао пре воде. Зато ћу да сачекам да се одиграју мечеви овог викенда, да добијем информације, па ћу да донесем прагматичну одлуку.
Селектор је као што је и најавио у Белеку позвао двојицу дебитаната са последње утакмице Мутавџића и Матића. О њима је рекао:
– Ради се о двојици изузетно талентованих момака. Они групи треба да дају нови квалитет. Никада не гледам одмах испред себе, већ даље. Њих двојица су показали да имају перспективу, па желим да их видим у другој констелацији снага у односу на ону у Турској.
Антић је изјавио да има све информације о противницима и да они не могу да га изненаде, а поводом прича да су поједини домаћи тренери нерадо пустили играче у национални тим, јер су на припремама, закључио је:
– Календар не прави Радомир Антић, већ се њим користи. Нећу полемику. Зна се да је репрезентација изнад свих клубова. То је довољан одговор. Волео бих да имамо више времена за национални тим, али календар је такав и морамо да га поштујемо.
Селекторови гости на Кипру биће некадашњи тренери Партизана и Црвене звезде Владимир Вермезовић и Александар Јанковић. Репрезентација путује у понедељак ујутро авионом Јата, а увече ће тренирати. Прву утакмицу на турниру играће у уторак на стадиону „ГСП” у Никозији с домаћином (18 часова по нашем времену), а у среду ће се такође у кипарској престоници борити за прво или треће место. Организатор је обавестио учеснике да ће се у случају нерешеног резултата одмах изводити једанаестерци, као и да ће финалисти добити медаље.
-----------------------------------------------------------
Четворица из домаће лиге
Радомир Антић је позвао 23 играча.
Голмани: Владимир Стојковић (Хетафе, 21 утакмица, 20 примљених голова), Владимир Дишљенковић (Металург Доњецк, 4, 4), Бојан Исаиловић (Генчлербирлиги, 1).
Одбрана: Бранислав Ивановић (Челзи, 17, 3 гола), Немања Видић (Манчестер јунајтед, 36, 2), Ивица Драгутиновић (Севиља, 42), Невен Суботић (Борусија Дортмунд, дебитант), Александар Луковић (Удинезе, 10), Антонио Рукавина (Минхен 1860, 14), Игор Ђурић (Војводина, 2), Иван Обрадовић (Партизан, 4, 1).
Средина терена: Дејан Станковић (Интер, 78, 13), Здравко Кузмановић (Фиорентина, 15, 2), Ненад Милијаш (Црвена звезда, 5, 1), Миљан Мутавџић (Хабитфарм Јавор, 1), Милош Красић (ЦСКА Москва, 16, 2), Бошко Јанковић (Ђенова, 19, 4), Зоран Тошић (Манчестер јунајтед, 11), Немања Матић (Кошице, 1), Милан Јовановић (Стандард, 11, 4).
Напад: Никола Жигић (Расинг Сантандер, 33, 13), Данко Лазовић (ПСВ, 24, 7), Миралем Сулејмани (Ајакс, 3).
-----------------------------------------------------------
Одата почаст Бати Гвозденовићу
Пре почетка јучерашње конференције за штампу селектора Радомира Антића, која је одржана у београдском хотелу „Балкан”, минутом ћутања одата је почаст преминулом доајену нашег спортског новинарства Радисаву Бати Гвозедновићу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


