Понедељак, 08.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Савез Загреба, Тиране и Приштине је опасност и за Српску

Српски народ више никада неће бити неспреман када је угрожена безбедност на било који начин, каже Милорад Додик
Савез Загреба, Тиране и Приштине је опасност и за Српску
Фото Борислав Здриња

Бањалука – Војно повезивање Загреба, Тиране и Приштине у Бањалуци се тумачи као сигнал који захтева озбиљан одговор. Председник СНСД-а Милорад Додик оценио је да такав савез представља директну опасност по Републику Српску, истичући да је, по карактеру и циљевима, усмерен против српског народа. Представљајући закључке Председништва СНСД-а, Додик је најавио иницијативу да се, у оквиру специјалних и паралелних веза, одржи састанак руководстава Србије и РС на највишем нивоу, како би се усагласио заједнички одговор.

„Српски народ више никада неће бити неспреман када је угрожена безбедност на било који начин”, поручио је Додик у објави на друштвеној мрежи „Икс” након седнице страначких органа. Реакција из Бањалуке долази у тренутку када се у региону интензивирају војне и безбедносне активности, које, према оценама домаћих аналитичара, не могу бити посматране изоловано. Посебна пажња усмерена је на улогу Хрватске, за коју се сматра да има кључни утицај у обликовању овог савеза, уз претпоставке да за то има подршку појединих европских земаља.

Историјско искуство и улога Хрватске, која на овим просторима има снажну тежину – не само у последњем рату већ и Другом светском рату – додатно појачава осетљивост на овакве процесе. Управо због тога, како се истиче, сваки облик војног повезивања у непосредном окружењу изазива појачану пажњу и забринутост, пре свега међу српским становништвом и то најпре с ове стране Дрине.

Ректор Универзитета за безбедносне и друштвене науке „Слобомир” у Бањалуци Слободан Жупљанин оцењује да актуелна дешавања захтевају темељну и вишеслојну анализу. „Каква је то веза која увезује Загреб, Тирану и Приштину, посебно у домену војне сарадње? Само то питање довољно је да се овом проблему приступи озбиљно, студиозно и стратешки”, наводи Жупљанин за „Политику”.

Он подсећа на искуства из претходних сукоба, истичући да се не могу занемарити историјске чињенице, али ни савремене активности у безбедносно-обавештајној сфери.

„Треба ли да подсећамо на то шта су регуларне снаге Хрватске радиле на овим просторима у последњем и Другом светском рату? Или шта хрватске обавештајне службе данас раде у Србији и региону”, истакао је Жупљанин, који је истакао да крајњи исход таквог деловања не може да доведе ни до чега, изузев дестабилизације Балкана.

„Изгледа да се у неким главама и даље праве неке мапе и сфере утицаја, инструменти притисака, разматрају се планови о изазивању нестабилности. Сетимо се агресије на СР Југославију када се разматрао копнени улазак из правца Мађарске – да ли сада северни правац треба да буде преко Хрватске, а јужни преко Албаније и такозваног Косова и да тиме доведу до новог погрома становништва или да макар такву могућност држе као непрестану претњу изнад главе Београду и Бањалуци, зарад неких циљева?”, пита Жупљанин.

Он каже да би било крајње неозбиљно не приметити убрзано наоружавање Хрватске и Албаније, на шта долази незаобилазно питање – против кога је то намењено ако су оне чланице НАТО-а.

Експерт за безбедност Џевад Галијашевић оцењује да би, у случају неповољног развоја ситуације, РС представљала прву линију одбране Србије, али оцењује да је овај савез пре свега усмерен ка Београду.

„Овакви савези су по својој природи војне мере – они се не формирају ради политичке реторике. Конкретан савез усмерен је против безбедности Србије и окупља актере који, иако без заједничких културних и идентитетских основа, деле заједнички политички интерес и непријатељство према Србији”, навео је Галијашевић. Он додаје да овакво повезивање представља претњу и Републици Српској, те да неизбежно враћа асоцијације на ратне догађаје, укључујући и „Олују”.

Члан Одбора за одбрану и унутрашње послове Скупштине Србије Митар Ковач изјавио је за агенцију Срна да је опасност од овог војног савеза реална, па би, како је навео, можда због тога требало одржати не само састанак највишег руководства Србије и Српске него и тројни састанак са Мађарском. Он сматра да је у стратегијском смислу веома реална процена да је опасност од војног савеза Загреба, Тиране и Приштине већа за Републику Српску.

Професор безбедносних наука Мирослав Бјеговић очекује да ће званични извештај са састанка Србије и Српске бити порука српском народу да га више не сме ништа изненадити и да, у случају неког евентуалног и нежељеног новог сукоба, мора бити јединствен без обзира на то где живи.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Luis
Madžarske divizije će braniti Banja Luku.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.