Четвртак, 23.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Александар Вучић састао се јуче с представницима ПУПС-а и Ми глас из народа

Председник наставио дијалог са странкама

Данас ће одржати консултације са СПС-ом, ДСХВ-ом и СДПС-ом
Председник наставио дијалог са странкама
(Фото Танјуг/Р. Прели)

Председник Србије Александар Вучић наставио је јуче консултације с представницима парламентарних политичких партија о две теме – термину одржавања ванредних парламентарних избора и о односу према Европској унији и поступању Србије у сложеним међународним околностима на безбедносном и енергетском плану. Нешто после 11.30 часова састао се с представницима Партије уједињених пензионера, пољопривредника и пролетера Србије – Солидарност и правда, а сат касније разговарао је са народним посланицима из странке Ми глас из народа Бранком Павловићем, Јованом Јањићем и Драганом Станојевићем.

Председник Партије уједињених пензионера, пољопривредника и пролетера Србије – Солидарност и правда Милан Кркобабић рекао је после консултација с председником Србије Александром Вучићем да је дијалог једини излаз из нагомиланих проблема, а да одлуку о изборима треба донети у складу са ситуацијом у земљи, окружењу и у свету, као и у интересу грађана, додајући да је ова странка за њих спремна. „Интерес Србије, интерес грађана Србије мора бити превасходан, а не интерес различитих политичких опција које су потпуно, по мени, легитимне. Да ли ће ова година бити изборна, у знаку ванредних избора, или ће бити предизборна, пошто нас следеће године чекају редовни избори, показаће време. Морамо бити реални, ситуација се мења из дана у дан, из сата у сат. Нема овде неких великих пророка који могу да нам дефинишу стриктно: биће тако и тако”, рекао је Кркобабић новинарима испред Председништва Србије после разговора са Вучићем.

Оценио је и да одлука о изборима не сме бити донета напречац, већ се мора гледати шира слика и који су интереси грађана Србије и изразио очекивање да ће бити донета права одлука. „Што се тиче моје партије, наша мрежа од 130 општинских одбора је активна, акционо оспособљена, нормално је да се спремамо и спремни смо”, рекао је. Кркобабић је нагласио и да ПУПС остаје на европском путу и за улазак Србије у ЕУ, без обзира на то ако тај пут буде био дуг. „На том путу смо сви помало уморни, али сам склон томе да кад негде кренеш не ваља мењати пут – онда не стижеш нигде. Наравно, нама су неопходне европске вредности, нама су неопходни европски стандарди, хајде да их примењујемо на најбољи начин у интересу наше земље. А у ЕУ ћемо ући онда кад се за то стекну услови, и то не зависи много од нас. На нама је да максимално учинимо да те стандарде и вредности прихватимо”, рекао је Кркобабић и додао да је дијалог овог типа апсолутно нужан.

„Кад кажем нужан, мислим да је то једини излаз, демократски излаз из нагомиланих проблема. Дијалог који за циљ мора да има враћање међусобног поверења грађана Србије. Кад кажем грађана Србије, не мислим само на политичке актере. Политички актери могу и не морају да буду острашћени, они се воде својим, између осталог, и уским партијским интересима. Ја и ПУПС у први план стављамо интересе грађана Србије”, рекао је Кркобабић, преноси Танјуг. Истиче да је његова жеља да ови разговори доведу до истинског враћања поверења једних у друге.

„Кад кажем једних у друге, мислим унутар породице, унутар локалне заједнице и на нивоу целе Србије. Мотиви за дијалог, по мени, о којима се сада често говори у јавности, небитни су, овакви или онакви. Дијалог сам по себи, понављам још једном, јесте предуслов да кренемо у решавање тих кључних проблема”, рекао је Кркобабић. Додао је да политичке партије не смеју да буду политички непријатељи, него политички такмаци, са својим конкретним предлозима и носиоцима тих предлога. „Ако то прихватимо и пружимо руку, онда можемо да разговарамо о свему”, закључио је лидер ПУПС-а, саопштила је та странка.

А Бранко Павловић, из странке Ми глас из народа, рекао је да је разговор с председником Вучићем био, како каже, занимљив и конструктиван и да су изнели неке предлоге „који ће сасвим сигурно бити узети у обзир у погледу даљег повећавања поверења грађана у изборни процес”. Додао је да у овој странци нису за изборе до лета већ крајем године, како би се испуниле све препоруке ОДИХР-а. „Ту пре свега мислимо на ону могућност да образац за гласање буде по форми такав да искључује оно што се зове бугарски воз и да се, колико је то могуће да држава технички изведе, а ми мислимо да је могуће, на бирачка места уведу камере које би штитиле приватност самог гласања, али дале могућност контроле људи који улазе, гласачких кутија и тако даље”, навео је Павловић.

Додао је да се трећи предлог односио на то како да се спречи да људи користе мобилне телефоне на бирачком месту. „Сасвим сигурно ова два ће бити узета у разматрање, што је врло важно да бисмо, поред онога што су препоруке ОДИХР-а, где већ постоје предлози у законској процедури у Скупштини, подигли поверење грађана једном кад буду били расписани избори”, поручио је Павловић обраћајући с медијима после састанка у Председништву Србије. На питање новинара да ли се залажу за одржавање ванредних парламентарних избора до лета, одговорио је да је став странке Ми глас из народа да су у заблуди „сви који мисле да се ванредни избори догађају мимо одлуке владајуће групације”.

„Свуда у свету о томе одлучује само владајућа групација. Наш став је да би непосредно брзи избори, типа мај или јун, били лоши јер не бисмо имали времена да урадимо све што је могуће на подизању поверења грађана у изборни процес, а онда остајемо на нивоу, како већ владајућа групација буде мислила, новембар, децембар. То нам даје могућности да, ако будемо интензивно радили у овим претходним месецима, битно поправимо те изборне услове”, казао је Павловић.

Додао је да су у другом делу консултација „водили једну широку расправу у вези с међународном позицијом Србије”. „Потпуно смо сагласни и председник и ми, да је стање изузетно компликовано. Не треба бити ни нарочито паметан па видети да је стање врло компликовано, али с много детаља шта сад то компликовано све значи. У неким стварима не делимо мишљења, у смислу не начелно да не делимо мишљења, него ми мислимо да би било важно јасно рећи у тим ставовима поводом Косова и Метохије која су то овлашћења која у исходу неког будућих преговора Србија треба да обавља на Косову и Метохији, у смислу војска, међународни односи и монетарна политика”, поручио је, између осталог, Павловић.

Подсетимо, консултације са странкама почеле су у петак, када је председник разговарао с представницима Покрета социјалиста, Савеза војвођанских Мађара и Странке правде и помирења, и тада је Вучић изјавио да је политичке странке позвао на консултације зато што, како је рекао, сматра да се човечанство налази на ивици амбиса и зато што су потребне озбиљне одлуке. Указао је да консултације представљају покушај да се на одговоран начин у таквој ситуацији Србија постави и уради оно што је најбоље за земљу и за народ и навео да још једном пружа прилику странкама да дођу да искажу своје ставове, а можда и нешто чују о приликама у свету и свему ономе с чим се суочавамо. Служба за сарадњу са медијима председника Републике јуче је најавила да ће се Вучић данас састати са представницима Социјалистичке партије Србије, а затим Демократског савеза Хрвата у Војводини и потом Социјалдемократске партије Србије. Након тога, председник ће се обратити медијима у 13 часова.

Вучевић: Сепаратисти из Војводине најгласнији против Универзитета СПЦ

Председник Српске напредне странке и саветник председника Републике Србије Милош Вучевић оценио је јуче да се нико није толико побунио против Универзитета СПЦ као декларисани војвођански сепаратисти. „Никоме толико не смета установа у настајању као београдским рестловима Демократске странке”, навео је Вучевић на „Иксу” реагујући на текст који се нашао на сајту „Аутономија”, пренео је Танјуг. Додао је: „Никада није било очигледније ко и зашто стоји из покушаја обојене револуције, напада на српску цркву и темеље српске државности. Одбранићемо се.” Вучевић је реаговао поводом текста објављеног на сајту „Аутономија”, у којем се износе оптужбе на рачун Срба и СПЦ.

Месаровићева: Блокадери показују неодговорност и немоћ

Министарка привреде Адријана Месаровић изјавила је да одбијањем дијалога на који је позвао председник Србије Александар Вучић блокадери и опозиција показују неодговорност, немоћ и жељу да без избора дођу на власт, а да су локални избори у 10 локалних самоуправа показали да су грађани изабрали да Србија настави путем развоја, напретка, мира и стабилности. Месаровићева је рекла да Вучић већ месецима позива на разговор и да су то чинили и председница Народне скупштине Ана Брнабић, председник Владе проф. др Ђуро Мацут, бивши премијер Милош Вучевић, а да је одговор опозиције и блокадера сваки пут неодговоран.

„То је и њихова немоћ, имајући у виду да не знају тачно ни о чему да разговарају. Вероватно су очекивања да их (Тонино) Пицула доведе на власт без избора и да на тај начин заузму фотеље зарад искључиво личних интереса”, рекла је Месаровићева за ТВ Прва. Одговарајући на питање да прокоментарише протест испред Ректората и обраћање ректора Владана Ђокића, Месаровићева је рекла да Ђокић крши закон злоупотребљавајући функцију коју обавља и да је „чист политичар” с политичким амбицијама да руши своју земљу.

„Он нема политичку амбицију као неки опозиционар који има неку идеологију, програм, да на различит, истоветан или сличан начин гради нашу земљу. Један рушитељ Србије, страни плаћеник, политичар с амбицијама који је изнео политички говор. Срамно је и шокирана сам да постоји толики недостатак емпатије, да не може три дана да изјави саучешће и да је прве вечери након онако страшне трагедије на Филозофском факултету био на прослави, чини ми се, Пољопривредног факултета”, рекла је Месаровићева.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.