Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Цркве: Предлог закона противан Уставу

Цркве: Предлог закона противан Уставу

БЕОГРАД – Поглавари традиционалних верских заједница у Србији оценили су да су поједине одредбе Предлога закона о забрани дискриминације у супротности са Уставом Србије и другим законима, као и са европским решењима.

Они су за РТС оценили да наводи о одлагању даљих европских интеграција Србије због њихових примедби и залагања да се спорне одредбе промене, као и одлагања усвајања тог закона, нису тачне и подсетили да постоји кашњење и у усвајању других проевропских закона.

Владика Српске православне цркве Иринеј Буловић рекао је да поглавари традиционалних заједница нису добили позив ниједног надлежног министарства да учествују у припреми или у јавној расправи о предлогу закона о забрани дискриминације.

Он је истакао да су представници верских заједница „спонтано, преко неких пријатеља” сазнали о предлогу закона и „одмах реаговали по савести”, јер, како је рекао, имају оправдану бојазан да ће његова примена довести до дискриминације мањине против већине.

Он је додао је да традиционалне верске заједнице немају ништа против тог закона, али да се боре да тај закон пружи једнаку заштиту свима и да не буде у колизији с другим законима, Уставом или међународним стандардима.

Буловић је рекао да је у супротности са Уставом јавно испољавање сексуалне оријентације и додао да свештенство и верски поглавари проповедају вредности које нису у складу с хомосексуалним склоностима појединих људи и да долазе у опасност да буду кажњени због дискриминације.

Надбискуп београдски Станислав Хочевар рекао је да од исхода дебате о закону о забрани дискриминације зависи какав ће бити редовни однос друштва, владе и верских заједница и додао да тај механизам још није направљен и да је то прилика да се он успостави.

„Овај закон је врло опасан не само за нас верујуће него и за друштво јер на том примеру може доћи један диктаторски систем који ће поновно увести своје законе и под тим законима велике нове дискриминације”, рекао је Хочевар.

Поглавар Исламске заједнице Мухамед Јусуфспахић оценио је да верске заједнице нису касно реаговале поводом закона и оценио да је он важан како би се у будућности избегли могући проблеми, односно, могућност да се траже дозволе за геј бракове.

„Ако се не би добро оградили, овим законом дошли би у ситуацију да будемо тужени”, рекао је Јусуфспахић.

Рабим Исак Асиел упитао је да ли би цитирање светих књига могло бити проглашено језиком мржње и навео да из перспективе традиционалних верских заједница нема истине у тврдњама појединаца да морају да испољавају себе онако како их је Бог створио.

Коментари23
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.