Многе земље под притиском да признају КиМ
БЕОГРАД – Председник Србије Борис Тадић изјавио је вечерас да се на многе државе, пре свега земље чланице Организације исламске конференције (ОИК), и даље врши притисак да признају нелегално проглашену независност Косова.
Тадић је, у изјави Радио-телевизији Србије, истакао да се делегација Србије на данашњој седници Савета безбедности, али и у билатералним сусретима у седишту светске организације, успротивила таквој кампањи.
„Суочавамо се с великим искушењем одбране наших интереса на Косову и Метохији, али Србија неће одустати од борбе за своје интересе на легитиман и праван начин”, рекао је Тадић.
На данашњој седници Савета безбедности УН је, према његовим речима, било покушаја да се УНМИК истисне са Косова и Метохије, али се делегација Србије, коју је подржао и амбасадор Русије у УН, оштро супротставила томе, инсистирајући на свом принципијелном ставу да се Резолуција 1244 и план у шест тачака морају доследно спровести.
Тадић је истакао да без УНМИК-а и Еулекса србија не може да реализује своје интересе на Косову и осигура гаранције поштовања људских права у покрајини.
Председник Тадић је додао да је осећао обавезу и жељу да пред Саветом безбедности и овога пута изнесе став о бомбардовању СРЈ, које је, према његовим речима, било злочин и више него трагично за Србију.
Он је, међутим, истакако да Србија трага за будућношћу у модерном свету, и да стога, упркос свему што се догодило и свим жртвама које је претрпела, мора да настави да избегава политику рата и насиља.
Зато је, како је нагласио, данашње тежиште спољне политике Србије стављено на европске интеграције и чланство у ЕУ, као једину гаранцији трајне стабилности у региону западног Балкана.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


