Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Рушење „картон ситија” код Белвила

Рушење „картон ситија” код Белвила
У Знак протеста зауставили саобраћај у улици Јурија Гагарина
Ђилас: Рушење илегалних објеката који угрожавају развој

Становници дивљег насеља у Новом Београду, чије су куће срушене због изградње саобраћајнице, могу да се обрате за помоћ центрима за социјални рад ако имају пријављен боравак у главном граду, изјавио је данас градоначелник Београда Драган Ђилас.

Поводом протеста Рома због рушења њихових кућа у нелегалном насељу у улици Јурија Гагарина у Новом Београду, Ђилас је новинарима у Скупштини Београда рекао да ће се градска власт трудити да обезбеди привремени смештај свима њима који су социјално угрожени, а имају пријављен боравак у Београду.

На питање шта ће учинити ако становници тог илегалног насеља у улици Јурија Гагарина у Новом Београду блокрају улицу, Ђилас је рекао да ће се обратити МУП-у Србије.

„У случају да блокирају улицу обратићу се званично МУП-у. Не може неколико десетина грађана Београда да држи као таоце остатак града”, рекао је Ђилас и истакао да су становници тог насеља у улици Јурија Гагарина „ту нелегално насељени”.

Додао је да је „неопходно да се они помере одатле да би био направљен нови булевар који је потребан за развој града и за одржавање свих манифестација које следе”.

Ђилас је навео и да куће у том нелегалном насељу у Новом Београду које „не угрожавају развој града”, то јест изградњу саобраћајнице, неће за сада бити срушене, као и да ће се настојати да у договору са њиховим становницима буде пронађено решење.

„Ми нисмо власт која жели да на неки бруталан начин помера тако све људе него само заиста оне који угрожавају развој Београда”, додао је Ђилас.

Додао је и да „нема везе да ли су у питању Роми или грађани друге националности”. „Свако ко је нелегално запосео део градског земљишта на местима где треба да прођу инфраструктурни објекти ту не може да остане”, рекао је градоначелник Београда.

Роми из дивљег насеља протестују испред Скупштине Града

Роми који протестују због рушења дивљег насеља у близини објеката намењених Универзијади на Новом Београду наставили су протест испред Скупштине Београда где су у полицијској пратњи стигли нешто после 17.30 часова.

Како је агенцији Бета речено у Скупштини града, делегацију Рома примио је градски секретар за социјалну заштиту Владан Ђукић.

Неколико десетина Рома је испред Старог двора и повремено узвикују: „Хоћемо Ђиласа!”.

Дивље насеље на Новом Београду уклања се на основу решења Градског секретаријата за инспекцијске послове како би се, због предстојеће Универзијаде, уредио простор за изградњу саобраћајнице, односно магистралног прстена уз улице Јурија Гагарина и Милутина Миланковића.

Према речима представника Рома, решење комуналне инспекције Нови Београд о рушењу добили су јуче рано после подне, а булдожери су се појавили јутрос.

Становници тог насеља нису дозволили рушење и блокирали су улицу Јурија Гагарина.

БЕОГРАД– Улица Јурија Гагарина била је током дана блокирана јер су становници нехигијенског насеља код комплекса Белвил протестовали због рушења које је у току.

Уклањање тог насеља почело је на основу решења градског секретаријата за инспекцијске послове како би се уредио простор за изградњу саобраћајнице, односно магистралног прстена уз улицу Јурија Гагарина и Милутина Миланковића због предстојће Универзијаде.

Протест Рома, становника овог дивљег насеља, протекао је без инцидената.

Коментари12
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.