Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Комуникација

Комуникација

Гледала сам на телевизији емисију о развоју и комуникацији близанаца и тројки у мајчином стомаку. Пратили су, од тренутка зачећа до порођаја, та мала бића која постепено добијају човечији облик.

Комуникација међу њима почиње одмах и мења се како се развијају и сазревају чула...У једном тренутку, капци се отворе и они могу и да се посматрају. Друго биће поред себе. Најближе биће на свету! Имају могућност да посматрају другог и доживљавају другог већ у стомаку. Каква ли је то размена “емоција и информација“?

Снимили су два фетуса који су прислонили образе један уз други, и дуго „плутали“ тако приљубљени...били су раздвојени само провидном опном, омотачем. Научници су пратили однос тих беба и после рођења. Када су имале око две године, омиљена игра им је била да стоје један сједне а други сдруге стране завесе. Уживалису у свом сећању. У овом реалном свету су пронашли „играчке“ које ће их вратити у пренаталну комуникацију.

Научници кажу да је тим фетусима занимљивије, баш због стимулације чула, конкретног додира. Имаш могућност да буквално у „другом“ спознаш шта се с тобом дешава.

Као у огледалу.

Док сам носила тројке, није ми било тако романтично и угодно као сад, док гледам снимке, директан пренос из стомака неке друге труднице.

У књигама су двојке, тројке... обрађени под темом „проблеми у трудноћи“, а и трудноћа се води као „високо ризична трудноћа“. Тако да нема опуштања.Поготову је неочекивано и велико изненађење, добитиприродне тројке.

Али, ипак се на неки начин “утроструче“ ствари. Повучеш се пред том великом тајном.

Препустиш.

Постајеш посуда у којој се дешава чудо. Твоја могућност поимања застаје пред сазнањем о присуству три бића у твом телу. Постајеш скромнији.Одговорност није само твоја. Све је изненада више од тебе. Много више од тебе.

Питаш се, да ли ћу ја овакав то моћи? Онда, заборавиш двојство и једноставно се препустиш. На неки начин то осећање и ослобађа.

Није узрочно последични след, једина могућност коју можемо прихватити.

След тајне је много реалнији. Сваки човек је тајна. Живот сваког човека.

Не бих о овоме говорила да често не мислим о томе како смо сви заједно у једној великој посуди! Имамо могућности да комуницирамо на чудесне начине, не само вербалне, само треба да се присетимо и пронађемо “играчке“ које ће нам вратити сећање.

Ауторка је по професији драматург, а аматерски одгаја петоро деце

Коментари16
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.