Свињски грип односи жртве
Ширење свињског грипа, који се преноси са човека на човека, у свету се наставља и изазива све већи страх јер је вирус потпуно нов и за њега још не постоји вакцина. Како је за „Политику” јуче рекао професор др Бранислав Тиодоровић, члан Радне групе Министарства здравља за примену активности Владе Србије пре и у току пандемија, Комисије за инфективне болести РС и шеф Катедре за заразне и епидемиолошке болести Медицинског факултета у Нишу, овај вирус је у Мексику усмртио 81 особу, а оболело је 1.300 људи.
– Свињски грип се проширио и у Америци у којој је засад оболело 11 особа, но на срећу нема умрлих. Али у Србији, на аеродромима у Београду и Нишу, санитарне инспекције већ обављају строге контроле свих путника који долазе у нашу земљу. За сада нема опасности од пандемије, бар док вирус не буде регистрован у Европи. Међутим, Радна група је у непрекидном заседању и прати ситуацију. Такође, у непрекидном смо контакту са Управом за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, регионалном канцеларијом СЗО за Европу и канцеларијом СЗО у Београду – објашњава проф. др Тиодоровић.
(/slika2)Светска здравствена организација је саопштила, додаје он, да не може да процени пуне размере ризика.
– Ипак, сасвим је јасно да је свињски грип болест респираторног система и преноси се углавном кијањем и кашљањем. Вирус АХ1Н1, који је изолован у САД и Мексику, није до сада детектован и врло је мало података да би се могло закључивати. Перио инкубације је од три до седам дана. Вирус је настао мешавином животињског и људског вируса. По ономе што имамо непозната је смртност од тог вируса. Светска здравствена организација је саветовала свим земљама да будно прате случајеве несезонског грипа или запаљења плућа међу својим становништвом, нарочито међу онима који су млади и здрави, а најчешће оболевају од новог вируса. Зато је најбоље, уколико се осете симптоми, да се пацијенти обрате свом лекару – саветује др Тиодоровић.
– У Мексику је дат налог здравственим радницима да, уколико процене да је то неопходно, ставе људе у карантин. Затварање школа у главном граду и две суседне државе, отказивање јавних манифестација, укључујући и црквене службе и фудбалске утакмице, сасвим је у складу с прописима и препорукама СЗО – каже др Тиодоровић.
На Новом Зеланду, како преноси Фонет, министар здравља је саопштио да је 10 студената, који су се недавно вратили из Мексика, вероватно заражено овим вирусом, а неколико азијских влада увело је здравствену контролу на аеродромима.
Европска комисија објавила је јуче, јавља Фонет, да у Европи још није забележен ниједан случај новога типа свињског грипа, као и да се пажљиво прати цела ситуација.
Загребачки аеродром најавио је да ће подићи степен приправности због убрзаног ширења смртносног вируса свињског грипа, који се за само 24 сата из Мексика проширио на САД, Нови Зеланд, а сумња се да је већ стигао и у Европу. „Ситуација је забрињавајућа, јер се ова врста грипа шири зачуђујуће брзо. Систем вентилације у авионима је такав да се сви путници могу брзо заразити”, навели су надлежни на загребачком аеродрому, где се уводе сличне мере предострожности као пре неколико година када се ширио птичји грип.
---------------------------------------------------------------------------------
Oбама добро,Солис умро
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 26. априла – Здравствено стање Барака Обаме је добро – саопштила је Бела кућа, поводом забринутости да је и он, када је недавно посетио Мексико, могао да се нађе на удару „свињског грипа”.
Том приликом „председник САД није био изложен опасности по здравље”, рекао је портпарол Роберт Гибс.
Обаму је пре десет дана у Антрополошком музеју Мексико Ситија дочекао Фелипе Солис који је касније умро од „симптома сличних грипу”. Тамошњи званичници су, како
Преноси АП, изјавили да смрт антрополога није била последица епидемије „свињског грипа”…
М. П.
-----------------------------------------------------------
За вакцину потребни месеци
Према речима проф др Бранислава Тиодоровића, из америчке референтне лабораторије ЦДС из Атланте саопштено је да имају геном вируса и да се већ ради на изради вакцине.
– Светски стручњаци раде на изради вакцине против ове нове врсте вируса, али за њену израду биће потребно најмање три до шест месеци – додао је др Тиодоровић.
Гордана Башовић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


