Не волим те више
Зашто љубав престаје? Осећање љубави је резултат наше процене да је вољена особа за нас веома вредно људско биће, тако да само њено присуство код нас изазива пријатност. Због тога се емоционално везујемо за ту особу и сматрамо је делом нашег најинтимнијег света. Из тог разлога желимо да са том особом остваримо везу икада није поред нас осећамо да нам недостаје. Љубав престаје онда када на особу коју смо волели више не гледамо тако позитивно, када почнемо да сматрамо да она није више у стању да задовољи наше критеријуме. То, наравно, не мора бити њена грешка. Људи се мењају, па се мењају и критеријуми на основу којих процењују друге. Међутим, веома ретко су оба партнера истовремено престала да воле један другог. Далеко је чешћа ситуација када једна особа престаје да воли, док друга њу и даље воли. Тада један раскида везу и одлази, док другом остаје да прихвати ту чињеницу. Изгубити вољену особу је веома непријатан догађај, праћен осећањем жалости. Они који сматрају да су губитком те особе изгубили смисао свог живота сигурно најгоре пролазе.
Некада вољена особа учини нешто да је други партнер почне презирати или мрзети. Волимо онда када проценимо да је нама друга особа веома вредна, а презиремо онда када проценимо да друга особа није довољно вредна, да је испод неког вредносног минимума. Због тога је презир супротност љубави и доводи до „поништавања” вредности другога. За разлику од презира који доводи до прекида емоционалних веза према особи која је била вољена, осећање мржње често повећава везаност за другу особу, али на негативан осветнички начин. Због тога окупираност другим у случају љубави и заљубљивања може заменити патолошка опседнутост другим као неким ко је зао и покварен, ко је учинио нешто што захтева освету.
Често искуство остављености у раном периоду развоја, рецимо у пубертету, може бити трауматично и може изазвати комплекс ниже вредности. Типичан начин мишљења који имају они који су из неког разлога неприхваћени или одбачени од особе у коју су се заљубили или коју воле јесте став: „То што ме она неће је доказ да ја нисам довољно добар, довољно леп, паметан, богат, итд.”. Због тога, као родитељи, треба да обратимо пажњу на неке прве љубавне несреће или неуспехе наше деце, јер управо тада она могу донети одлуке које им могу обележити живот. Морамо их научити да су вредна људска бића и да то што неко други неће да их воли, да их изабере, само значи да тај други није препознао њихову вредност коју сигурно поседују. У супротном, млада особа може закључити да није довољно добра да би заслужила да буде вољена.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


