У нападима САД погинуло 140 цивила
КАБУЛ – У америчким ваздушним нападима на циљеве у Авганистану прошле недеље убијено је 140 цивила, саопштило је авганистанско Министарство одбране, на основу истраге коју је наредио председник Хамид Карзаи.
Према листи података о свакој од 140 жртава, која је достављена агенцији Ројтерс, међу погинулима је 93 деце, од којих је најмлађе имало осам дана, док су само 22 жртве били одрасли мушкарци.
Последњи званично објављени биланс жртава међу цивилима највећи је од 2001. године када је војска САД почела борбу против припадика талибанског покрета и прети да прошири неслагање становништва с присуством страних трупа у земљи.
„Ниједна друга вест није ме тако растужила као подаци о цивилним жртвама током војних операција”, преноси Министарство одбране речи председника Хамида Карзаија.
Авганистанска влада исплатила је породицама жртава око 2.000 долара за сваког убијеног и по 1.000 долара за 25 повређених.
Америчка војска бомбардовала је 3. маја села у дистрикту Бала Булук у западној авганистанској покрајини Фарах, пошто су се војници САД и авганистанске безбедносне трупе сукобиле с талибанима.
Према сведочењима очевидаца, становници су се током бомбардовања крили у својим кућама.
Војска САД тврди да је број жртава у овим нападима мањи од оног који је објавила авганистанска влада, али је, такође, саопштила, да не може да објави своју процену јер су тела веома брзо спаљена.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


