Евора скаче на „Маракани”
О квалитету спортских надметања на 25. универзијади у Београду (1-12. јул), засад можемо да говоримо само на основу појединачних пријава које, као претходница спортиста из више од 140 земаља, стижу у Београд. После, праве галерије асова, освајача олимпијских медаља у скоковима у воду, ново велико светско спортско име налази се у пријави Португалије.
Португалске спортисте на Универзијади предводиће светски и олимпијски шампион у троскоку 25-годишњи Нелсон Евора (20. април 1984).
Евора је атлетиком почео да се бави 2001. године као скакач у даљ и троскокаш и у првим годинама био је подједнако успешан у обе дисциплине, да би се сјајним резултатима у последње три године профилисао у врхунског такмичара у троскоку.
Прву међународну титулу освојио је 2003. на европском јуниорском првенству у Тампереу, када је тријумфовао су скоку удаљ са 7,83. Први пут преко границе од осам метара прелетео је 2006. прескочивши 8,05 м, а годину дана касније лични рекорд довео је до 8,10 м.
У те две године изборио је и место међу најбољим троскокашима света. Границу од 17 метара надмашио је први пут 2006. и ту сезону завршио са 17,23 м, а 2007. на Светском првенству у Осаки личним рекордом од 17,74 метра освојио је злато и титулу првака света. Прошле године, на Олимпијским играма у Пекингу Евора је са резултатом 17,67 м постао олимпијски шампион.
У Берлину у августу Евора ће бранити титулу светског првака, а генералну пробу имаће на Стадиону Црвене звезде на Универзијади. Да ће љубитељи атлетике у Београду видети Евору у доброј форми потврђују и резултати које је постигао овог викенда. У Леирији у Европском екипном првенству (Суперлига) победио је у троскоку са 17,59 метара, а у скоку удаљ био други са 7,94 метра
У јаком атлетском универзитетском тиму Португалије издваја се и Џесика Августо, која је на прошлој Универзијади у Бангкоку освојила златну медаљу на 5.000 метара. Лични рекорд на 5.000 метара Августо је постигла 2007. у Риму са респектабилних 14:56,39, а први међународни успех остварила је 2000. године у Малмеу када је постала европска шампионка у кросу.
Ж. Б.
-----------------------------------------------------------
Цветковић одабрао рукометаше
Селектор рукометаша Србије објавио је списак играча за Медитеранске игре у Пескари. Репрезентација Србије играће у „А” групи са Словенијом, Француском, Алжиром и Албанијом, а окупиће се вечерас у београдском хотелу „Србија”.
На списку су голмани: Драган Марјанац, Томислав Стојковић и Драган Почуча; крила: Добривоје Марковић, Јожеф Холперт, Драган Тубић, Рајко Продановић; бекови: Жарко Шешум, Петар Ненадић, Саво Мештер, Петар Ђорђић, Александар Стојановић, Ненад Маленчић и Момир Рнић; пивотмени: Урош Виловски и Вељко Анђић.
С. Р.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


