Хас и даље држи час
Победа је припала играчу који је равно десет пута безуспешно покушавао да преброди осмину финала на Вимблдону, а сутра ће се наћи очи у очи с великим Федерером у битки за финале. На Немца Томија Хаса, својевремено другопласираног на светској листи, двоструког полуфиналисту Међународног првенства Аустралије, био је пао заборав док се он борио с честим повредама, али је и у Свеенглеском крокет и тениском клубу показао да је прерано отписан као престар за те врсте искушења.
У четвртфиналу Новак Ђоковић га није натерао да осети сваку од своје 31 године. Било је, напротив, обрнуто. Препорођени немачки тенисер је натерао нашег најбољег играча да се запита о свакој својој слабости. Заиста јесу одлучиле нијансе. Могло је да буде и друкчије, али је у тренуцима кад се језичак двоумио на чију ће страну Хас деловао присебније, мудрије и храбрије. Контрола над развојем догађаја му је измакла тек неколико пута, али је, генерално, чврсто држао конце игре у својим рукама. Победио је са 7:5, 7:6 (8:6), 4:6, 6:3.
Неколико је истакнутих момената овог окршаја који су одредили његов исход. Најдрастичнији по Ђоковића свакако јесу три прокоцкане прилике да изједначи у сетовима при 6:3 у тај-бреку. То што је у свом првом правом вимблдонском искушењу ове године допустио сјајном противнику да у тако одсудном часу освоји пет поена узастопце и поведе с недостижних 2:0, и сведочи зашто је четвртфинале последњи домет нашег аса.
Хас га је савладао и недавно, такође на трави, у финалу традиционалног турнира у Халеу – 6:3, 6:7 (4:7), 6:1. Требало је да Ђоковић крене на вимблдонски мегдан с поукама из тог меча, али није. Ништа се коренито у његовој игри није променило у односу на пређашњи дуел. Хас је непрестано нападао, Хас је диктирао ритам, Хас је био разноврснији... И остао је непоколебљив када се Ђоковићу указала нада. Наш играч је у Халеу остао укопан и малодушан у одлучујућем сету, а у Вимблдону је млаком реакцијом дозволио Хасу да у четвртом сету начини одлучујући брејк за вођство с 3:1.
Као да је исход њиховог сусрета могао да се предосети оног часа када је импресивни Немац повео у првом сету са 6:5 на Ђоковићев сервис. Тај брејк му је широко отворио врата вођства, јер му је сервис био веома поуздан и наш тенисер је остао без шансе да Хасу загорча сет. Следећи је био као пресликан. Поново је немачки играч повео са 6:5 на Ђоковићев сервис, али се наш тенисер изборио за тај-брек. Тада је Хасу сервис отказао послушност први пут.
– Детаљи су одлучили, али прокоцкати три сет-лопте у оваквим мечевима и против таквог противника заиста је недопустиво и плаћа се скупа цена. Сматрам да је кључ мог пораза у томе што сам слабо узвраћао ударце. Да сам у томе био бољи, имао бих шансу за победу. Не могу да опростим себи што сам у оба прва сета на 5:5 био толико дефанзиван и нервозан. Велика је разлика између 1:1 у сетовима и вођства супарника с 2:0. У четвртом сету сам заиграо боље, али сам опет кикснуо у једном гему у потоњем. Био сам љут на себе, фрустриран, јер ми ништа није полазило за руком. Четвртфинале је добар резултат, али с обзиром да сам у Вимблдон дошао одлично физички припремљен, после доброг рада на трави, могао сам и више. Због тога сам разочаран – рекао је Ђоковић на конференцији за новинаре, категорички одбацивши могућност да прекине сарадњу с тренером Маријаном Вајдом из Словачке.
Наш тенисер је казао да иде две недеље на одмор, а да ће следећи пут играти на мастерсу у Монтреалу (8-16. август). У међувремену, 6. августа, одиграће један егзибициони меч у САД, што ће му бити и једини дуел на тврдој подлози уочи важних турнира на њој.
– И пораз у четвртфиналу Вимблдона је саставни део спорта. Следи нова страница и жеља да постигнем неки запаженији резултат. Није тајна да нисам задовољан резултатима ако их упоређујемо с прошлом и претпрошлом сезоном када сам управо на највећим турнирима играо најбоље, скупио највише поена и стекао велико искуство. Али, није проблем у тренинзима. Заиста вредно тренирам, трудим се да унапредим игру. Ето, пред Вимблдон сам највише радио на волеју и побољшању агресивне игре и био сам задовољан резултатима. Сада је проблем у глави. Питам се зашто се у кључним тренуцима повлачим у одбрану, препуштајући противнику да води игру – каже Ђоковић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


