Milionerke koje mame uzdahe
Жизел Бундеш (Бразил), 35 милиона долара
Ako ste se ironično nasmejali na odlučnu nameru vaše kćerke da, po uzoru na zvezde „Fešn TV“, postane supermodel koji će šetati modnim pistama širom sveta i zarađivati ogromne sume novca, jer, kako su vas učili, manekenstvo ne spada u „ozbiljne“ profesije, već u hobije, onda niste informisani o najnovijim tendencijama u svetu modnog biznisa.
Naime, iako je do skoro pre nekoliko decenija bilo nezamislivo da maneken ima ista primanja kao i najugledniji svetski hirurg, danas jeste. Čak i više od njega. To potvrđuje „Forbsova“ lista najplaćenijih manekenki sveta na čijem je vrhu Brazilka Žizel Bundšen, sa godišnjim prihodom od 35 miliona dolara. Iako je znatnu sumu novca zaradila potpisivanjem ugovora za različite modne kampanje, editorijale i modne magazine, najveću popularnost Žizel Bundšen je stekla radeći za uglednu modnu kuću „Viktorijas sikret“, od koje je godišnje zarađivala pet miliona dolara. Bez obzira na to što je saradnja okončana u decembru 2007. godine, dugonogoj Brazilki otvorena su vrata za brojne druge poslove, među kojima i reklamiranje kozmetičkih preparata „panten“.
Beba, udaja i milioni
(/slika2)Sa drugog mesta najplaćenijih manekenki smeši se plavokosa Nemica Hajdi Klum, koja godišnje zarađuje 14 miliona dolara. Iako je gotovo nemoguće navesti sve njene poslovne uspehe, u javnosti su najpoznatije kampanje koje je radila za „Koka-Kola dajet“, „Mekdonalds“, „Folksvagen“, „Švarckopf“, kao i reklame za nekoliko uglednih draguljarnica, od kojih je neprekidno uvećavala svoj bankovni račun.
Atraktivan izgled i harizmatičnost obezbedili su joj angažman u više televizijskih emisija u Americi i Nemačkoj, kao i učešće u rijaliti šouu „Prodžekt ranavej“. Njen svaki korak praćen je budnom pažnjom medija pre svega zbog privatnog života. Naime, posle raskida ljubavne veze sa Flaviom Brijatoreom, sa kojim je ostala trudna, udala se za tamnoputog pevača Sila, sa kojim i danas živi, sa ukupno četvoro dece.
Seks, droga i krpice
(/slika3)Britanka Kejt Mos, inspiracija brojnih kreatora među kojima i Kelvina Klajna, godišnje zaradi 7,5 miliona dolara, što je direktno lansira na treće mesto „superkeš“ modela planete. U svetu modnog biznisa ova mršava manekenka poznata je po dobro plaćenim ugovorima sa uglednim kozmetičkim i modnim kućama, ali i po brojnim skandalima u vezi sa drogom, lošim momcima i divljim ponašanjem. Iako bi se očekivalo da takvo ponašanje izazove pad interesovanja za njeno poslovno angažovanje, to se nije dogodilo. Naprotiv, priliv novčanih sredstava u stalnom je porastu, pre svega zbog višegodišnjih ugovora sa modnim kućama „Barberi“, „Dior“, „Versače“ i kreatorkom Stelom Mekartni. Kampanja za „Topšop“, lanac trgovinskih radnji, koji posluje u 29 zemalja, uključujući i Veliku Britaniju, Sjedinjene Američke Države i Rusiju, obezbedila joj je dodatni prihod od dva miliona dolara godišnje. To je doprinelo da se Kejt Mos, za razliku od drugih svojih koleginica, iz godine u godinu nalazi u samom vrhu liste najplaćenijih manekenki.
Još jedna dugonoga Brazilka, a odnedavno i supruga našeg proslavljenog košarkaša Marka Jarića, Adrijana Lima zauzela je četvrto mesto „Forbsove“ liste, sa sumom od sedam miliona dolara, koliko zarađuje na godišnjem nivou. Ova atraktivna lepotica sa 15 godina došla je u Njujork, da bi za deset godina rada postala zaštitno lice brojnih kreatora, među kojima i modne kuće „Viktorijas sikret“, koja ju je lansirala u sam vrh modnog biznisa. Ova robna marka, specijalizovana za kreiranje donjeg veša, napravila je milionerkama još dve manekenke – Mirandu Ker i Selitu Ebanks koje je, potpisivanjem ugovora, lansirala na 10. odnosno 12. mesto najplaćenijih modela svih vremena. Dakle, pre nego što donesete konačan sud o (ne)ozbiljnosti manekenskog poziva, razmislite o navedenim finansijskim iznosima ali i o svim zamkama koje mogu da vrebaju devojke na putu do ostvarivanja manekenskih snova.