„Ljubavi" nikad dosta…
Пол Макартни и Мајкл Џексон из времена добре сарадње
Vest da će britanski sastav „Oejzis” okončati svoj muzički život mnoge je rastužila. Ali, poznajući osnivače ovog mančesterskog benda, braću Galager, koji su tokom protekle decenije počesto bili i previše bez dlake na jeziku, javnost i nije bila toliko šokirana. Uostalom, razlaz je delimično najavio i sam Lijam Galager, rekavši nedavno da sa svojim bratom Noelom već dugo ne razgovara i da jedino „komuniciraju” na sceni. A onda je pre desetak dana Noel Galager obavestio javnost da napušta „Oejzis”, bend koji je osnovao 1991. godine sa rođenim bratom i koji je u poslednjoj deceniji 20. veka bio perjanica brit-popa.
Britanski mediji naširoko su se bavili temom „Oejzis”, podsećajući na ranije svađe braće Galager, kako međusobne, tako i sa ostalim članovima benda, kao i sa kolegama sa muzičke scene. Jer njih dvojica nikada nisu bili blagonakloni prema drugim muzičarima. Osim za članove sastava „Blur”, koje su blatili godinama, za „Kajzer čifs” su govorili da zvuče kao „majmunčići”, za Pita Doertija da niko za njega ne bi znao da se nije zabavljao sa supermodelom Kejt Mos, Kajli Minog su nazvali „malim demonskim idiotom”, a koliko su uvreda izrekli na račun Robija Vilijamsa da i ne pominjemo…
Svađa braće Galager, nažalost, nije usamljen slučaj. U muzičkom svetu decenijama su „prštali” sukobi. Svađa, međusobnih optužbi, nimalo prijatnih reči bilo je koliko hoćete, zapravo previše…
Braća iz nešto ranijeg perioda u muzičkoj istoriji, Rej i Dejv Dejvis, osnivači kultnih „Kinksa”, takođe su se često sukobljavala. Sve je počelo još u detinjstvu, a Dejv, koji je 2004. godine imao moždani udar, odbio je da ponovo sa bratom zasvira u „Kinksima”. To je objasnio ovako: „Ne bih bio nimalo srećan da uđem ponovo u studio sa Rejem. On je ’izgubio’ glavu, ne zna čak ni gde mu je zadnjica.”
Erik Klepton i Džordž Harison prijatelji su još od početka šezdesetih, kada je Džordž bio u najvećem bendu na svetu – „Bitlsima”, a Klepton je još uvek pokušavao da napravi značajno ime u svetu muzike. Međutim, kada je Harisonov brak sa Pati Bojd zapao u krizu, ona je u Kleptonu, kao porodičnom prijatelju, našla rame za plakanje. Ali, desilo se i nešto više od toga. Posle nekog vremena i skrivanja, Klepton i Bojdova su obnarodovali svoju vezu, a Džordž i Erik su se „na mrtvo” posvađali. Ali, Harison je ispao više nego korektan i čak su se pojavili tračevi da je član „Bitlsa” svirao na njihovom venčanju 1979. godine.
Samo tri godine nakon što se Pol Makartni lepo zabavljao sa Majklom Džeksonom snimajući pesmu i spot „The Girl is Mine”, slavni muzičari su se posvađali. Razlog je bio jednostavan – kada se prodavao katalog „Bitlsa”, Džekson je bio taj koji je imao više novca i od Makartnija i od Lenonove udovice Joko Ono. Džeksonu je pripao čitav diskografski katalog „liverpulskih buba”, što Makartni nije mogao da mu oprosti. Smatrao je da ga je Džeko izdao i prijateljstvo među njima nikada nije oživelo iako su bili u korektnim odnosima, a upravo je Makartni bio jedan od prvih koji se oglasio posle smrti kralja popa.
(/slika2)Britanska pevačica Lili Alen nikome ne ostaje dužna i bez dlake je na jeziku, što su na svojoj koži osetile koleginice Šeril Kol i Kejti Peri. Kolovoj je poručila da, za razliku od nje, bar ume da piše i peva i nije joj potrebno da se uda za fudbalera ili se skida da bi bila popularna. Perijevoj je zapretila da će staviti njen broj telefona na Fejsbuk, kako bi je ceo svet maltretirao.
Ali, ovakvih primera u svetu muzike je bezbroj. Setimo se samo sukoba udovice Kurta Kobejna, Kortni Lav, sa bubnjarom „Nirvane” Dejvom Grolom. Posle smrti Kobejna 1994. godine pljuštale su tužbe i javne prozivke. Kortni Lav je Grola, koji je osnovao grupu „Fu fajters”, optužila da je napada, da nema legalno pravo na muziku „Nirvane” i da ga je Kobejn uvek mrzeo. Grol je uzvratio pričama o njenoj zavisnosti od narkotika, a „ljubav” prema Kortni iskazao je i u pesmi „I’ll Stick Around”.
Ni u bendu „Van Hejlen” nije bilo lepih trenutaka, osamdesetih su sastavi „Metalika” i „Megadet” bili ljuti rivali, hiphop zvezde Kanije Vest i 50 Cent imali su pre dve godine verbalni i diskografski okršaj, reper Eminem i danas „proziva” koga god stigne, a o grupi „Guns’n’Roses” i njenom frontmenu Ekslu Rouzu, koji se nije sukobljavao samo sa kolegama iz benda već i sa ostalim muzičarima, novinarima, fotoreporterima, da i ne govorimo… Zapravo, kroz istoriju muzike jasno se pokazalo da „ljubavi” među kolegama nikada nije dosta!
Ali, najtragičnije se okončala svađa između dvojice američkih repera. Sukob između Tupaka Šakura i Notorijusa Biajdžija počeo je 1994. godine kada je Šakur, inače sa Zapadne obale, pogođen sa pet metaka dok je bio u muzičkom studiju na Menhetnu. Tupak je bio siguran da je njegov bivši prijatelj, reper sa Istočne obale Notorijus Biajdži, znao za napad i namerno ga nije upozorio. Upravo zato pokrenuo je lavinu verbalnih napada na Bigija, a ovaj mu nije ostao dužan. Dve godine kasnije Šakur je upucan u Las Vegasu i posle nekoliko dana preminuo je u 25. godini. Za smrt Tupaka, prema nekim navodima, bili su krivi Bigijevi „saradnici”. Samo šest meseci kasnije Notorijus Biajdži ubijen je u Los Anđelesu, što su mnogi protumačili kao osvetu Šakurovih „ljudi”.
Jelena Koprivica