Novi karabini iz „Zastave"
Стеван Плетикосић са новим „Заставиним” карабином (Фото М. Игњатовић)
Kragujevac – Na specijalizovanom poligonu za završna ispitivanja u Ilinoj vodi konstruktori firme „Zastava oružje“ juče su predstavili dva nova lovačka karabina proizvedena u ovoj kragujevačkoj fabrici. Reč je o modelima M808 i M70, koji su u celosti izrađeni od polimera i sa cevima od nerđajućeg čelika. Težina M808 je 3,95 kilograma, a M70 je lakši za 800 grama. U osnovi karabina je „Mauzer sistem“, poboljšan nizom inovacija.
Karabini su namenjeni lovcima na krupnu divljač, a američki partner, firma EAA (Juropijen ameriken arms) već je naručila prvi kontingent za potrebe svojih klijenata. Na našem tržištu ova dva karabina prvi put će se pojaviti 6. oktobra na novosadskom Sajmu lova, ribolova, sporta i turizma – LORIST. Cena M808 sa kundakom od orahovine je 66.000 dinara, a M70 će moći da se kupi za 44.500 dinara.
Direktor kragujevačke fabrike Rade Gromović podsetio je da je „Zastava oružje“ firma koja izvozi 95 odsto svojih proizvoda i naglasio da su konstruktori, u stalnom traganju za novim i boljim proizvodima, ovoga puta „pogodili pravo u centar“.
Prezentaciji je prisustvovao veliki broj gostiju i novinara, a među prisutnima je bio i naš proslavljeni strelac Stevan Pletikosić. Pogocima u centar kružne mete on je na najbolji način demonstrirao sve kvalitete novih „Zastavinih“ karabina, koji će biti izrađivani u više varijanti.