Kuzmanović pozvao srpske stranke na jedinstvo

07. 10. 2009. 22:00

Рајко Кузмановић (Фото АФП)

Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka, 7. oktobra – Predstavnici Republike Srpske treba da budu jedinstveni u odbrani njenog ustavnopravnog položaja i ispunjavanju uslova za transformaciju Kancelarije visokog predstavnika u Kancelariju specijalnog predstavnika Evropske unije. Ovo je istaknuto u saopštenju predsednika Republike Srpske dr Rajka Kuzmanovića posle današnjih konsultacija sa srpskim parlamentarnim strankama pred sastanak koji će se u petak održati u bazi NATO-a u Butmiru.

Na ovom sastanku, koji organizuju Evropska unija i Amerika, razgovaraće se o promenama Ustava BiH, ulasku BiH u NATO i ispunjavanju preostala dva uslova za zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika – popisa stanovništva i raspodele državne imovine.

Kuzmanović se danas sastao sa predstavnicima Srpske demokratske stranke, Partije demokratskog progresa, Demokratskog narodnog saveza, Srpske radikalne stranke, Demokratske partije i Socijalističke partije.

Juče je razgovarao sa premijerom Republike Srpske i liderom Saveza nezavisnih socijaldemokrata Miloradom Dodikom. I juče i danas on je istakao da sve predstavnike Republike Srpske obavezuje Deklaracija o osnovama za razgovore o eventualnim promenama Ustava BiH i zaštiti interesa Republike Srpske, koju je usvojio republički parlament.

Kuzmanović je, osim toga, naglasio da su „predstavnici Republike Srpske otvoreni za razgovore, ali ne i za prihvatanje nametnutih rešenja koja bi bila usmerena protiv interesa Republike i njenih građana”, navedeno je u saopštenju Kuzmanovićevog kabineta.

Osim toga, Kuzmanović je rekao da će sve o čemu se postigne dogovor u Butmiru, da bi bilo ostvareno, morati da dobije podršku u zakonodavnim organima Republike Srpske, Federacije BiH i zajedničkim organima BiH.

Potpredsednik Demokratskog narodnog saveza Nedeljko Čubrilović rekao je novinarima: „Mi bismo želeli da domaći političari, bez posredovanja stranaca, usaglase stavove, koji bi bili bolji i dugotrajniji za BiH. DNS uvek ima rezerve prema sastancima koji se, kao ovaj u Butmiru, održavaju pod patronatom stranaca”.

Potpredsednik Socijalističke partije  Risto Marić kazao je novinarima da je predsednik ove stranke Petar Đokić pozvan na sastanak u Butmiru. „On će zastupati stav o održivosti entiteta i principa entitetskog glasanja, mehanizma kojim se Republika Srpska u Parlamentarnoj skupštini BiH štiti od preglasavanja Bošnjaka.

Takođe, zalagaće se da Republici Srpskoj ostanu sva prava koja joj pripadaju po Dejtonskom sporazumu”, saopštio je Marić.

Bivši predsednik Republike Srpske i lider Demokratske partije Dragan Čavić potvrdio je našem listu da je američkog ambasadora u BiH Čarlsa Ingliša obavestio da u petak neće prisustvovati razgovorima u Butmiru.

„Neću ići na sastanak, jer su predsednici nekih vladajućih i opozicionih stranaka, kvalifikujući Demokratsku partiju kao marginalnu političku snagu, stvorili atmosferu da je njeno, odnosno moje prisustvo na ovom sastanku nepotrebno”, rekao nam je Čavić.

Neizvesno je da li će u Butmir ići i predstavnici Partije demokratskog progresa. Njen potpredsednik Slobodan Nagradić nam je rekao da će o tome sutra odlučiti Predsedništvo PDP-a.

Potpredsednik Srpske demokratske stranke Ognjen Tadić je posle razgovora sa predsednikom Republike dr Rajkom Kuzmanovićem novinarima izjavio: „Sastanak u Butmiru je, po našoj oceni, pokušaj delovanja van institucija Republike Srpske i zato pozivamo sve one koji su pozvani na razgovor da ne idu u Butmir, a nedolazak mogu da obrazlože zaštitom ustavnosti i zakonitosti i poštivanjem republičkih i institucija BiH”.