Čelično krilo za ranjenog orla

02. 11. 2009. 22:00

Др Шојић (лево) и његов асистент санирају повреду тешко повређеној птици из кањона Трешњице (Фото Г. Оташевић)

Čačak – Rendžeri u kanjonu Trešnjice kod Valjeva pronašli su krajem prošle nedelje beloglavog supa polomljenog desnog krila, koga je, kako se pretpostavlja, udario automobil. Teško povređenu pticu odmah su dopremili u specijalističku veterinarsku ambulantu u Čačku, gde ju je operisao dr Bogdan Šojić. U glavnu krilnu kost orlu je ugrađen čelični klin dugačak 20 santimetara, koji se koristi i pri saniranju preloma kod ljudi.

Reč je o otvorenom prelomu, veoma teškoj povredi, a rana se u međuvremenu inficirala. Ptici dajemo infuziju i činimo sve kako bi preživela. Ukoliko oporavak bude uspešan, klin ćemo izvaditi za otprilike tri sedmice – kaže za naš list dr Šojić, precizirajući da ranjeni orao ima raspon krila od 270 santimetara i težak je sedam kilograma.

Dr Bogdan Šojić je poslednjih meseci uspešno izlečio dva beloglava supa iz doline Uvca, koji su iz njegove ordinacije otpremljeni na oporavak u stacionar rezervata pored brane kod Nove Varoši, a nakon toga vraćeni u prirodno stanište.

Inače, U Srbiji živi oko 300 beloglavih supova, u kanjonima Uvca, Trešnjice i Mileševke. To je najveća ptica na području naše zemlje, čiji raspon krila doseže tri metra, a težina devet kilograma. Ženka polaže jedno jaje krajem januara ili početkom februara i na njemu osam meseci naizmenično leže oba roditelja, dok se ne izlegne ptić.