Njujork u Beogradu
Рад Доналда Султана
Nećemo preterati ako kažemo da ovakvu izložbu publika u Srbiji do sada nije imala priliku da vidi. Ovo su reči Žive Škodlar Vujić, kustosa izložbe savremene američke grafike iz kolekcije čuvenog Linkoln centra „Njujork u Beogradu” koja će od danas, pa do 24. decembra ove godine, biti dostupna javnosti u holu Narodne banke Srbije na Slaviji.
Na jednoj od najvećih ovogodišnjih izložbi moderne umetnosti u Beogradu učestvuje 38 umetnika sa 39 grafika, o čijoj ekskluzivnosti dovoljno govori nekoliko podataka – da se dela čuvaju u jednom od najpoznatijih i najviđenijih umetničkih centara u svetu, da se među umetnicima nalazi Donald Sultan, jedan od najvećih svetskih grafičara svih vremena i da se originali reprodukuju u izuzetno limitiranim serijama. Što, kada je broj reprodukcija u pitanju, ponekad znači i samo pet kopija.
Kolekcija grafika o kojoj je reč u Beograd je stigla zahvaljujući saradnji Narodne banke Srbije, UKT marketing konsaltinga i galerije „Visconti fine art” iz Ljubljane, čiji je vlasnik upravo Živa Škodlar Vujić. Govoreći o grafici kao vidu umetnosti koji „inspiriše svojim specifičnim izrazom”, naša sagovornica s ponosom ističe da je ova tehnika, sudeći prema njenoj popularnosti, i pored svih tehnoloških nasrtaja modernog sveta, i dalje živa i funkcionalna, i dodaje:
– Ova dragocena kolekcija dokaz je vrednosti koju grafika ima kada je savremena umetnost u pitanju. Umetnici čije će grafike biti izložene pripadaju i mlađim i starijim generacijama i veoma su poznati i priznati svuda u svetu. Pored Sultana, čiji je autoritet ogroman, tu su i Mark de Suver i njegov apstraktni ekspresionizam i Robert Mangold, poznat po svom umetničkom minimalizmu. Oni zaista predstavljaju najbolje što savremena američka pa i svetska scena vizuelne umetnosti ima da pruži.
Linkoln centar koji ove godine slavi pedesetu godišnjicu postojanja dom je Metropoliten opere, Njujorškog baleta i opere, Njujorške filharmonije, čuvene škole Džulijard i brojnih drugih umetničkih institucija sa nesumnjivom tradicijom. U svetu moderne umetnosti Linkoln centar važi za tačku koja povezuje svetsku likovnu, muzičku i izvođačku scenu. U njemu se godišnje organizuje za većinu kulturnih centara u svetu nedostižnih 400 događaja šarolikog karaktera, čiji učesnici daju originalan doprinos savremenoj umetnosti. Endi Vorhol, Roj Lihtenštajn i Tom Veselman neki su od velikana čija su dela u njemu izlagana. Kolekcija grafike ima svoje posebno mesto.
– Svojim radovima, osim što oplemenjuju Linkoln centar, umetnici istovremeno pomažu njegovu delatnost. Grafike se rade u limitiranim serijama, neki umetnici rade samo pet kopija svojih dela, neki 50 a neki 150, što zavisi od umetnika i tehnike. Te grafike namenjene su prodaji. Nakon što se štampanje završi, matrice se uništavaju, tako da je svaki kupljeni primerak zapravo unikat. Njihov ekskluzivitet time je osiguran, kao i ekskluzivitet ove izložbe – kaže Vujićeva.
Ova izložba grafika, koja u Njujork privlači mnogobrojnu publiku širom sveta, za mnoge je pravo osveženje na domaćoj likovnoj sceni, ne samo kada su u pitanju pomenuti autori, nego i sama tema i umetnički izraz. Kritika kao razlog više da izložbu posetite posebno ističe svojevrsno viđenje savremenog sveta koje nudi ovih 38 poznatih umetnika, čije je stvaralaštvo više nego aktuelno