Preko Dablina u Sao Paolo

07. 12. 2009. 22:00

Нема више „одмора”. Оливера Јевтић

U subotu 31. jula u 10,05 časova Olivera Jevtić startovaće u maratonskoj trci na Evropskom prvenstvu u Barseloni, trci u kojoj brani srebrnu medalju osvojenu 2006. godine na šampionatu u Geteborgu.

Zbog toga su Olivera Jevtić i njen trener Slavko Kuzmanović odlučili da se vrate „receptu iz 2006” koji je već više od decenije našu najbolju atletičarku doveo do evropske srebrne medalje u maratonu.

– To znači da će Olivera 13. decembra trčati na Evropskom prvenstvu u krosu u Dablinu, da će možda nedelju dana kasnije učestvovati na krosu u Briselu i da će ovu godinu dočekati u Sao Paolu na novogodišnjoj trci Sao Silvestre na 15 kilometara – otkriva za „Politiku” Slavko Kuzmanović. – Put ka Getebrogu 2006. započeli smo takođe na Evropskom prvenstvu u krosu u Tilburgu. Olivera jebila četvrta, zatim je osvojila treće mesto na možda još jačem krosu u Briselu, a onda je 31. decembra 2005. pobedila u Sao Paolu...

A na Evropskom prvenstvu u Geteborgu Jevtićeva je osvojila prvu maratonsku medalju za našu atletiku još od Mihalićevog olimpijskog srebra 1956. godine. Bila je to i prva atletska medalja za Srbiju na velikim takmičenjima. Tu sezonu završila je u decembru bronzanom medaljom na Evropskom prvenstvu u krosu u San Đorđu su Lenjanu.

– Dakle, plan nam je isti kao 2006, samo je predsednik Atletskog saveza Srbije drugi. Veselina Jevrosimovića još nismo upoznali, ali nadam se da ćemo ga sresti ako ne ranije, onda posle nekog uspeha i medalje, pa makar čekali do leta i Barselone – podseća Kuzmanović tako da naša jedina atletičarka (i atletičar) koji će u Barseloni braniti medalju sa prošlog šampionata Evrope još nije imala priliku da sa novim predsednikom ASS porazgovara o svojim planovima i ambicijama.

Ambicije užičkog tandema kad je u pitanju 16. prvenstvo Evrope u krosu u glavnom gradu Irske nisu vezane za pobedničko postolje.

– Moramo da budemo realni. Olivera je pre šest nedelja istrčala maraton za dva časa i 31 minut na teškoj podgoričkoj stazi i zato se ne opterećujemo lovom na medalju, ali svakako računamo na dobar, visok plasman. Uostalom, Olivera već ima pet seniorskih medalja sa evropskih šampionata u krosu – kaže Kuzmanović i dodaje da će posle trke u Dablinu odlučiti da li će učestvovati i na krosu u Briselu.

Sudeći po rečima Olivere Jevtić to ne bi trebalo da bude problem:

– Zadovoljna sam oporavkom od maratona u Podgorici, ustvari tu trku sam najlakše podnela od svih dosad. Zadovoljna sam i kros treningom. Lepo mi ide i, kao što bi bilo nerealno planirati visok plasman u Dablinu jer se krosu vraćam posle trogodišnje pauze, jednako bi bilo pogrešno očekivati da će mi trka biti prenaporna. Kao najvećeg favorita ističu Portugalku Montero, najbolje plasiranu Evropljanku an Svetskom prvenstvu u Berlinu na 10.000 m. Trčala sam protiv nje na istoj stazi na Kupu Evrope u Madeiri i zaostala samo sekundu, a trčala sam u patikama a ne u sprintericama...

Sparing partneri Olivere Jevtić na treningu na Zlatiboru su klupski drugovi iz užičke mladosti Mirko Petrović i Nemanja Cerovac, takođe putnici za Dablin. I Jevtićeva i Kuzmanović tvrde da su u odličnoj formi.

– Siguran sam da će se Mirko plasirati bolje nego na prošlom šampionatu u Briselu kada je bio 28, a plasman među 20 najboljih već garantuje finale u Barseloni. Očekujem i da Nemanja bude „jednocifren” među juniorima, znači iznad desetog mesta – zaključio je Slavko Kuzmanović.