KGB spalio Hitlera

11. 12. 2009. 20:00

Posmrtni ostaci Adolfa Hitlera spaljeni su 4. aprila 1970. godine a potom bačeni u reku u istočnoj Nemačkoj i to po direktnom naređenju šefa sovjetske tajne službe KGB. General Vasilij Kristoforov, šef ruske Federalne službe bezbednosti (FSB), naslednice KGB-a, u ekskluzivnom intervju za rusku agenciju Interfaks potvrdio je ovu informaciju, objašnjavajući da ovo dokazuju donedavno tajni dokumenti KGB-a.

KBG-ova dokumentacija ukazuje da se naredba o iskopavanju i potom spaljivanju i bacanju u reku odnosila i na posmrtne ostatke Eve Braun, Hitlerove supruge, kao i šefa nacističke propagande Jozefa Gebelsa, njegove supruge i njihovo šestoro dece. Prema dokumentima koji su dugo nosili oznaku tajnosti, Jurij Andropov, tadašnji šef KGB-a, doneo je naredbu o uništenju Hitlerovih posmrtnih ostataka tek posle konsultacija s Politbiroom Komunističke partije Sovjetskog Saveza. Odluka je doneta jer sovjetsko rukovodstvo nije želelo da Hitlerov grob postane mesto za slavljenje nacističkih ideala i okupljanje ideoloških sledbenika firera.

U skladu sa ovom odlukom, realizovana je tajna operacija pod šifrom „Arhivi” u kojoj je grupa agenata KGB-a iskopala sve posmrtne ostatke, koji su dotad bili sahranjeni u Magdeburgu u tadašnjoj Nemačkoj Demokratskoj Republici, potom ih spalila i bacila u reku Bideric. Posmrtne ostatke Hitlera, Eve Braun i cele porodice Gebels su pripadnici Crvene armije premestili iz berlinske četvrti Ratenov i potom ih tajno zakopali 21. februara 1946. u jednoj kasarni u Magdeburgu.

„Ostaci su spaljeni na lomači izvan grada Šonebek, 11 kilometara od Magdeburga, potom izmrvljeni u pepeo, sakupljeni i bačeni u reku Bideric”, kaže general Kristoforov i dodaje da to piše u dokumentu o fizičkom uništenju njihovih ostataka, dok postoji i dokument koji opisuje otkopavanje groba sa ostacima nacističkih vođa i njihovih porodica.

Ruski general potvrđuje i da se u Rusiji drže delovi Hitlerove lobanje i čeljusti, što su inače američki istraživači prethodnih godina demantovali ističući da DNK analiza pokazuje da je reč o ostacima ženske lobanje.

„Hitlerova čeljust se čuva u arhivama FSB-a, kao i delovi Hitlerove lobanje u Državnoj arhivi. Ne postoje ostali delovi Hitlerovog tela osim ovih primeraka uzetih 5. maja 1945. godine”, rekao je general Kristoforov i dodao da je „sve što je ostalo od Hitlera spaljeno 1970. godine”.

Međutim, prvi obaveštajac Rusije dodaje da američki istraživači nikad nisu tražili uzorke za DNK analizu od arhive ruske FSB. Podsetimo, u aprilu 2000. godine na izložbi o Drugom svetskom ratu u Moskvi izložen je navodni deo Hitlerove lobanje na kojem postoji rupa od metka. Tada je američkoj mreži Si-En-En Sergej Mironenko, šef ruskih Državnih arhiva, rekao da je apsolutno siguran da je taj deo lobanje verodostojan.

N. Radičević