Valcerom u novu godinu
Више хиљада људи на десет степени изнад нуле закорачило је у 2010. годину уз конфете и десетоминутни ватромет
Uz zvuke Štrausovog valcera na „Lepom plavom Dunavu”, poljupce, zagrljaje, konfete, desetominutni vatromet i na deset stepeni iznad nule više hiljada ljudi zakoračilo je u 2010. godinu na platou ispred Doma Narodna skupštine. U pozitivnoj atmosferi koju nije uspela da pokvari ni dosadna kiša koja je povremeno padala, ovaj put bez zvuka truba u ponoć ispraćena je 2009. godina, mnogima baksuzna, krizna, gripozna... Beograđane i njihove goste iz cele zemlje i iz država regiona zabavljali su „Geng”, „Sars”, „Sanšajn”, a u novu godinu uveo ih je Željko Joksimović uz nove i stare hitove. Ceo grad pulsirao je dobrim raspoloženjem na početku 2010. godine.
Restorani u Skadarliji bili su krcati, a slično je bilo i u drugim kafanama po gradu. „Kolarac” je bio otvoren, i mogao je da svrati ko god je hteo. – Imamo bar tri puta više gostiju nego inače. Uglavnom su to stranci Bugari, Rumuni, Grci, Italijani, Slovenci, a naše ljude prepoznajemo po porciji. Uglavnom naručuju ćevapčiće – rekao je Stanko Marić, šef u „Kolarcu”.
Drugačija atmosfera u restoranu „Litl bej”. U intimnom ambijentu uz zvuke tanga i klasične muzike „klizilo se” ka novoj godini. Sa zidova, goste u pažljivo biranoj svečanoj odeći, „posmatrali” su kompozitori, poput Betovena, Verdija, Čajkovskog...
Sledeća stanica bilo je monumentalno zdanje „Geozavoda” u Karađorđevoj ulici. Uz gromoglasne zvuke elektronske i tehno muzike, odlično raspoloženje, u oblaku dima i mirisu piva i alkohola, pripite devojke „startovale su” i dežurnu ekipu „Politike”. Igralo se po širokim prostorijama ove zgrade, ali i holu i na stepeništu.
Odmor za uši bili su pusti peroni Autobuske i „Lastine” stanice. Nigde nikoga. Radi samo jedan kiosk. U njemu Marko i Vlada. Radno su dočekali novu godinu. Mušterija, kažu, nije bilo „ni za lek”.
Na susednoj, Železničkoj stanici drugačija atmosfera. Više ljudi nego inače. Umorni od provoda, sedeli su po baštama zatvorenih lokala i čekali vozove.
I dežurna ekipa MUP-a koju smo sreli oko 1.30 sati, staru godinu je ispratila radno.
– Ne marimo za to. Mi Novu godinu proslavljamo 13. januara – kratko i jasno, u svom stilu, odgovorili su oni. A nedaleko od njih dve Baba-Mrazice smeškale su se i pevušile. Merkaju ih „cajkani”, ali...
– Ne mešamo posao i zadovoljstvo – ponovo će oni zvaničnim tonom. Raspoložene Mrazice kažu da su prvi put novu godinu dočekale u crvenim kostimima.
– Nećete verovati koliko ljudi nam je usput tražilo da im damo poklone. Doputovale smo iz Šida kako bismo bile na koncertu ispred Skupštine. Prošle godine smo putovale u Zagreb, a sada u Beograd – kažu Bojana i Nataša.
Usledio je obilazak žurki. U „Odeonu” kao na festivalu. Pod nogama krckale su limenke, plastične flaše, a kroz dim od cigareta nazire se natpis na zidu „Hvala što ne pušite”. „Partibrejkersi”, „Darkvud” i „Disciplina kičme” uveli su u novu godinu posetioce bioskopa u Ulici Narodnog fronta.
U „Francuskoj sobarici” cirkalo se i đuskalo i u dva sata posle ponoći, ali šetnja Ulicom Strahinjića bana i centrom grada odavala je drugačiji utisak.
Gostiju je bilo sve manje u mnogim lokalima. Fajront u „silikonskoj dolini”, a na ulicama i trgovima kao u košnici. Lepo vreme, idealno je za šetnju i u gluvo doba noći, a kako ni stomak nema satnicu, pod opsadom su bile uglavnom prodavnice brze hrane. Limenke piva i „unučići” manje žestine aktuelni su u to vreme. Parče pice, palačinke, pljeskavice, hot-dogovi, to je sada na ceni.